Nauka

Marmury Partenońskie trafią do Ermitażu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
Muzeum Brytyjskie w Londynie wypożyczyło petersburskiemu Ermitażowi jeden ze swoich najcenniejszych zabytków.
Audio
  • Marmury Partenońskie w Ermitażu - (Iar / G.Drymer)
Marmury Elgina w British Museum
Marmury Elgina w British MuseumFoto: Solipsist/lic. cc 2.0/Wikipedia.

Jest to grecka rzeźba boga Ilissosa z V wieku przed naszą erą, pierwotnie z ateńskiego Partenonu.

To element "dyplomacji kulturalnej", jaką prowadzi Muzeum Brytyjskie wobec takich państw jak Iran czy Rosja.

Ermitaż święci swoje 250-lecie, Muzeum Brytyjskie jest zaledwie o 11 lat starsze, chodzi więc o przyjazny gest między dwiema wiekowymi instytucjami, niezależny od dyplomatycznych zadrażnień.

Nakłada się jednak na to drugi polityczny aspekt - grecko-brytyjski spór o własność rzeźb z ateńskiego Partenonu w kolekcji Muzeum Brytyjskiego. Zależnie od punktu widzenia, zostały one uratowane przed zniszczeniem albo zrabowane przez Lorda Elgina - ambasadora Wielkiej Brytanii na dworze tureckim na początku XIX wieku. Elgin wywiózł je legalnie, po uzyskaniu zezwolenia ówczesnych władz tureckich. Ale po 150 latach Grecja zaczęła się domagać zwrotu grupy rzeźb z tympanonu świątyni Ateny oraz niemal połowy rzeźbionego fryzu, który obiegał z trzech stron budowlę.

Reszta fryzu znajduje się w nowym Muzeum Partenonu w Atenach. Kampanię na rzecz zwrotu rzeźb prowadzą od 40 lat wybitne osobistości. Zainicjowała ją minister kultury Grecji, piosenkarka i aktorka Melina Mercouri, a dziś Ateny reprezentuje prawniczka Amal Clooney - żona jeszcze sławniejszego aktora, George'a Clooney'a.

(IAR)

Czytaj także

Potknął się i odkrył bezcenny grobowiec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 12:00
Turysta spacerujący po polu w pobliżu słynnego parku archeologicznego w Paestum na południu Włoch potknął się, bo noga wpadła mu do dziury w ziemi. Odkrył grobowiec z niezwykle rzadkimi freskami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzielnica rzemieślników sprzed 2600 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 13:00
W ruinach starożytnej greckiej kolonii sprzed ponad 2600 lat na Sycylii niemieccy archeolodzy natrafili na pozostałości dzielnicy rzemieślników - podał serwis internetowy Science Daily.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziony posąg okazał się podróbką

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 08:00
Początkowo wartość znaleziska szacowano na 12 milionów euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ateny: greccy sędziowe głosowali żetonami!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 12:08
Archeolodzy odkryli pozostałości budynku starogreckiego sądu Palladion dla sprawców morderstw, a także artefakty należące prawdopodobnie do sędziów - informuje serwis internetowy Greek Reporter.
rozwiń zwiń