X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polski akcelerator prawie gotowy!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
Synchrotron, czyli serce powstającego w Krakowie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, przykryły betonowe płyty. Oznacza to, że jego budowa dobiega końca.
Polski akcelerator prawie gotowy
Foto: Solaris / materiały prasowe

Synchrotron Solaris to urządzenie, które jest akceleratorem elektronów i służy do wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego, od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Będzie służył do kilkunastu linii badawczych, umożliwiając realizację wielu różnorodnych badań, m.in. w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii, mineralogii, biochemii, farmakologii, biologii i medycynie. Przy pomocy synchrotronu będzie można wykonać analizy, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego.

Urządzenie wewnątrz budynku Centrum Solaris na terenie III Kampusu UJ przykryło prawie 180 betonowych płyt, z których każda waży od trzech do pięciu ton. Płyty mają stanowić osłonę radiologiczną przed promieniowaniem i umożliwić użytkownikom bezpieczną pracę.

Na świecie pracuje kilkadziesiąt takich urządzeń, najwięcej w Japonii i USA. W Europie Zachodniej jest ok. 10 synchrotronów, najbliższe Polsce - w Niemczech i Szwecji. Solaris to jedyny ośrodek tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej i najnowocześniejszy w świecie. Maszyna zostanie uruchomiona za ok. trzy miesiące. - Te pierwsze badania mają dotyczyć własności samych próbek tego promieniowania – aby dobrze je wykorzystywać musimy najpierw określić ich parametry - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ.

Synchrotron ma działać całą dobę. Maszyna umożliwi prowadzenie badań kilkunastu grupom w tym samym czasie. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: chemia fizyka Kraków NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:01
Międzynarodowy zespół fizyków z Uniwersytetu w Lund znalazł dowody, że superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 115 rzeczywiście istnieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe materiały dzięki wytrzymałym nanocząstkom

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 17:10
Choroby mają być łatwiej wykrywane, a baterie słoneczne - dużo wydajniejsze. To dzięki nowej metodzie produkcji tak zwanych nanocząstek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy wiedzą, jak "odgotować" jajka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 20:00
Rozbite jajko nadal jest stratą nie do naprawienia. Ale naukowcy wiedzą już, jak sprawić, żeby ugotowane jajko przestało być ugotowane.
rozwiń zwiń