Nauka

Światowy Dzień Malarii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 01:00
Siedemdziesiąt pięć osób na godzinę - z taką prędkością roznoszona przez komary malaria zabija ludzi na całym świecie. Statystyki przypomina ONZ w obchodzonym dziś Światowym Dniu Malarii.
Audio
Komary mogą przenosić groźne choroby
Komary mogą przenosić groźne chorobyFoto: Jim Gathany/Wikipedia/domena publiczna

Zgodnie z nowym planem ONZ liczba zgonów na malarię ma spaść o czterdzieści procent w ciągu pięciu lat. Ale nie będzie to łatwe.

Według Petera Olumese ze światowej Organizacji Zdrowia problemem są podrobione leki. W konsekwencji co roku 60 milionów ludzi nie dostaje prawdziwych, skutecznych medykamentów. - To jest problem, bo zgodnie z rekomendacjami leki powinny mieć odpowiednie standardy - mówi.

Inną kwestią jest rosnąca oporność na leki oraz środki owadobójcze. Naukowcy pracują nad szczepionką, ale ta najbardziej obiecująca okazała się skuteczna w przypadku mniej niż połowy badanych afrykańskich
dzieci. To wynik słabszy od spodziewanego.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna malaria WHO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszaj się na zdrowie - choćby minimalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
Ruch jest dobry dla zdrowia, ale zbyt duże wymagania mogą być nieskuteczne. Tak uważa francuski naukowiec Philipe de Souto Barreto ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malaria wkrótce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:00
W Europie mogą coraz częściej pojawiać się niektóre tropikalne choroby, ostrzegają naukowcy. Według najnowszych prognoz na przykład malaria, wraz z rozprzestrzeniającymi się komarami, może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy lek na ebolę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 22:00
Nowy, eksperymentalny lek może być skuteczny w walce z ebolą. Tak twierdzą naukowcy z USA i Kanady, którzy wyniki swych badań na małpach publikują w prestiżowym tygodniku „Nature”.
rozwiń zwiń