Nauka

Ruszaj się na zdrowie - choćby minimalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
Ruch jest dobry dla zdrowia, ale zbyt duże wymagania mogą być nieskuteczne. Tak uważa francuski naukowiec Philipe de Souto Barreto ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie.
Audio
  • Na zdrowie ruch - choćby minimalny (R. Motriuk / IAR)
Jak zadbać o kondycję? Trenuj z nami
Jak zadbać o kondycję? Trenuj z nami!Foto: Glow Images/East News

Pracę opublikowało Brytyjskie Towarzystwo Medyczne.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by każdy ćwiczył przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Ale dla wielu ludzi ten cel jest nierealny, twierdzi francuski badacz. - Więc jeśli obniżymy tę poprzeczkę, to może więcej ludzi zacznie robić cokolwiek i skorzysta nawet z tych lekkich ćwiczeń - mówi Barreto.

Cytowane przez niego badania wskazują, że niecała godzina umiarkowanego sportu tygodniowo zmniejsza ryzyko śmierci u osób po 50-tce o 15 procent. Jeszcze skuteczniejsze są ćwiczenia krótsze, ale intensywne. Ważne jest, by wszyscy, choć w najmniejszym stopniu uprawiali jakikolwiek sport, nawet jeśli nie są to wymarzone dwie i pół godziny tygodniowo, sugeruje francuski badacz.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA WHO zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak schudnąć? Oddychać!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 23:55
Gdy staramy się schudnąć - na przykład po Świętach - produkty spalanego tłuszczu usuwamy wraz z wydechem, przez płuca. Dokładną analizę tego zjawiska wykonali eksperci z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ebola się nie poddaje. WHO: ponad osiem tysięcy ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 11:44
Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wirusa ebola w Afryce Zachodniej wzrosła do 8153 na ponad 20 tys. przypadków zachorowań w trzech krajach najbardziej dotkniętych chorobą - wynika opublikowanego w poniedziałek bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępne zapominanie, czyli choroba Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:17
- Alzheimer to choroba bardzo podstępna i trudna do zdiagnozowania. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach orientujemy się, że jest coś nie tak.
rozwiń zwiń