Nauka

Archeologiczne zmagania pod Waterloo

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 11:11
200 lat po bitwie, pod Waterloo niedaleko Brukseli zjechali archeolodzy. Przeprowadzą wykopaliska w poszukiwaniu broni i grobów poległych żołnierzy.
Napoleon na polach pod Waterloo
Napoleon na polach pod WaterlooFoto: CC/Flickr/Lionel Royer

W 1815 roku stoczona została tam jedna z najważniejszych i decydujących bitew w dziejach świata, która wpłynęła na nowy układ sił w Europie.

Teren pod Waterloo, gdzie klęska Napoleona zakończyła pewien rozdział w historii, jest ogromy. To prawie 22 boiska piłkarskie. Po dwustu latach, międzynarodowa ekipa archeologów chce znaleźć zbiorowe mogiły żołnierzy i dowiedzieć się więcej o przebiegu bitwy

- Właśnie tutaj, na tym polu, toczyły się najcięższe walki i bitwa miała najbardziej zacięty i krwawy przebieg. Zajmowało się nią już kilka pokoleń historyków, ale wciąż wiele pozostaje do odkrycia. Ta praca jest niesłychanie ekscytująca - powiedział flamandzkiej telewizji VRT Tony Pollard, jeden z archeologów.

Wykopaliska międzynarodowego zespołu złożonego z Brytyjczyków, Belgów, Francuzów i Niemców, potrwają 5 lat.

(IAR)

Czytaj także

W centrum Paryża odkryto nieznany cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:55
W Paryżu, niemal w centrum miasta natrafiono na cmentarz. Według wstępnych ocen archeologów może on mieć nawet kilkaset lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Hiszpanii odkryto rysunki naskalne sprzed 20 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 16:04
Katalońscy speleolodzy [osoby zajmujące się badaniem jaskiń] dokonali niezwykłego odkrycia - w jaskini Aurea Nota w Kantabrii, na północy Hiszpanii, natrafili na rysunki naskalne pochodzące sprzed co najmniej 20 tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśniczy znalazł tysiące srebrnych monet

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 19:00
Dwa gliniane garnki wypełnione ponad 6 tys. srebrnych monet, wstępnie datowanych na XVI i XVII wiek, znalazł leśniczy z Nadleśnictwa Krzystkowice w Lubuskiem.
rozwiń zwiń