Polskie Radio
Section05
Napoleon_Bonaparte

"Napoleon" Ridleya Scotta. Historyk nie zostawia na filmie suchej nitki. "Głupoty wołają o pomstę do nieba"

- Ridley Scott powiela bezrefleksyjnie XIX-wieczną brytyjską propagandę. To nie jest film o prawdziwym Napoleonie Bonaparte – taką miażdżącą ocenę wystawia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl superprodukcji o cesarzu Francuzów prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego, historyk i znawca epoki napoleońskiej
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_Bonaparte Napoleon_I Napoleon Bonaparte Ridley Scott FILM W POLSKIM RADIU

"Napoleon" Ridleya Scotta - film a rzeczywistość. Odpowiadamy na pytania, które zadawaliście sobie podczas seansu

Film "Napoleon" Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej, który na ekranach polskich kin zagościł 24 listopada, to epicki obraz przedstawiający oszałamiającą karierę jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości, kładąc nacisk na relację Napoleona z Józefiną. Reżyser kilkakrotnie musiał uciekać się do skrótów fabularnych. Jeśli widzieliście film, to w wielu momentach musieliście zadawać sobie pytanie: Czy tak było naprawdę? 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte

"Napoleon" Ridleya Scotta. Kim są i jak wyglądali naprawdę bohaterowie epickiego filmu o Cesarzu Francuzów

Nowy film Ridleya Scotta opowiada historię jednej z najbardziej niezwykłych postaci w historii świata. Napoleon to człowiek, który swoją osobą wypełnił cały początek wieku XIX. Jednak Bonaparte nie działał w próżni, a na ekranie przewija się szereg postaci historycznych, które wpłynęły na los Cesarza Francuzów, z jego żoną Józefiną na czele.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte FILM Francja Ridley Scott

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

Jest zwiastun "Napoleona" Joaquinem Phoenixem w roli głównej

Napoleon Bonaparte mimo niewielkiego wzrostu był jedną z największych i najważniejszych postaci w historii świata. Uwielbiany przez jednych, nienawidzony przez drugich, jeszcze za życia stał się bohaterem zbiorowej wyobraźni. Nic też dziwnego, że kino szybko się o niego upomniało: filmy, w których się pojawia, można liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach. Teraz powstaje kolejne dzieło, a odpowiada za nie być może ostatni, który z takim talentem i uwielbieniem tworzy wielkie, epickie widowiska – Ridley Scott.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Napoleon KULTURA FILM Pani Walewska Ridley Scott Joaquin Phoenix Katarzyna Cygler Trójka