Nauka

Noble 2015: nobliści pomogli leczyć choroby tropikalne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 00:20
Leki, jakie mamy dzięki tegorocznym noblistom w dziedzinie medycyny, pozwalają leczyć groźne i powszechne w tropikach choroby, bez dotychczasowych groźnych skutków ubocznych - powiedział PAP specjalista medycyny morskiej i tropikalnej dr Leszek Mayer.
Indie: dym zwalczający malarię i bawiące się w nim dzieci.
Indie: dym zwalczający malarię i bawiące się w nim dzieci.Foto: PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Nagrodę Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych metod leczenia malarii - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

- To bardzo ważne leki. Trochę jestem zaskoczony, że dopiero teraz pomyślano o tym, żeby nagrodzić tak ważnych odkrywców - mówi dr Mayer z Przychodni Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Przypomniał, że zwłaszcza malaria to powszechny problem krajów tropikalnych. Co roku zapada na nią ok. 200 mln osób, a umiera około pół miliona.

- Pojawienie się na rynku leków, których dotyczy Nobel, oznacza dla chorych ogromną różnicę - ocenia dr Mayer. - Leki, które stosowano wcześniej w malarii - chininę i jej pochodne - dawały szereg działań ubocznych. Wprowadzenie artemizyny spowodowało, że objawów ubocznych jest bardzo mało, a samą chorobę można skutecznie leczyć - dodaje.

Druga z chorób, której leczenie jest łatwiejsze dzięki noblistom - ślepota rzeczna - jest jedną z odmian filariozy, czyli przewlekłych chorób wywołanych przez nicienie (filarie). - Leczenie wcześniej dostępnymi lekami, dietylkarbamazyną (DEC, zwaną też Hetrazanem) powodowało tak silne zabijanie larw w człowieku, że szybko dochodziło do silnych reakcji ubocznych, w tym i w obrębie oka. Wprowadzenie iwermektyny spowodowało, że leczenie jest powolne, a w związku z tym wolniejsze są reakcje ludzkiej rogówki, dzięki czemu nie dochodzi do ślepoty - powiedział dr Mayer.

W Polsce przypadków tej choroby jest niewiele.

(PAP)

Czytaj także

Malaria wkrótce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:00
W Europie mogą coraz częściej pojawiać się niektóre tropikalne choroby, ostrzegają naukowcy. Według najnowszych prognoz na przykład malaria, wraz z rozprzestrzeniającymi się komarami, może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla 2015. Laureatami w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali: William C. Campbell, Satoshi Ōmura i Youyou Tu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 15:16
Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Ōmura zostali wyróżnieni za odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie. Chinka Youyou Tu została nagrodzona za pracę nad terapią przeciwko malarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla 2015 za walkę z malarią i chrobami powodowanymi przez nicienie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 12:11
Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Ōmura zostali wyróżnieni za leku na choroby wywołane przez nicienie. Chinka Youyou Tu została nagrodzona za pracę nad terapią przeciwko malarii.
rozwiń zwiń