X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

"Czegoś takiego jeszcze nie widziano". Tajemnicze struktury wokół gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 00:02
Astronomowie odkryli dziwne struktury w dysku pyłowym otaczającym nieodległą gwiazdę AU Microscopii. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano.
Dysk wokół gwiazdy AU Microscopii
Dysk wokół gwiazdy AU MicroscopiiFoto: ESO/NASA/ESA.
Odkrycia dokonano dzięki obserwacjom dokonanym za pomocą naziemnego teleskopu VLT oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nature”, poinformowało o nich także Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

AU Microscopii, w skrócie oznaczana AU Mic, to gwiazda odległa od nas o 32 lata świetlne. Jest znacznie młodsza niż Słońce i otacza ją duży dysk pyłowy. 

W tego typu dyskach mogą powstawać planety, dlatego trafiła pod lupę badaczy. W roku 2014 do badań użyto teleskopu VLT w Obserwatorium Paranal w Chile, który należy do najnowocześniejszych instrumentów naziemnej astronomii na świecie. 

Na zdjęciach naukowcy wypatrzyli coś, czego do tej pory nie obserwowali i na razie nie potrafią wytłumaczyć. Widać tam pięć struktur podobnych do łuków albo do fal, rozmieszczonych w różnych odległościach od gwiazdy. Naukowcy obrazowo porównali je do kręgów na wodzie.

Badacze postanowili sprawdzić wcześniejsze obserwacje tego obiektu wykonane w 2010 i 2011 roku za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Ponowne przeprocesowanie zdjęć sprzed kilku lat pokazało, że struktury występowały już wtedy.

Zmieniają się one w czasie – poruszają się i to bardzo szybko, bo z prędkością około 40 000 kilometrów na godzinę. Struktury położone dalej od gwiazdy poruszają się szybciej niż te umiejscowione bliżej.

 - Wszystko jest dość zaskakujące - mówi Carol Grady z Eureka Scientific. - A ponieważ nie zaobserwowaliśmy niczego takiego wcześniej, możemy tylko stawiać hipotezy, czym są te struktury i jak powstały. 

Tak duże prędkości wykluczają możliwość, że są to typowe zaburzenia w dysku spowodowane przez jakieś obiekty, np. planety. Hipotez jest kilka. Według jednej z nich dziwne struktury mogą mieć związek z rozbłyskami AU Microscopii. Gwiazda co jakiś czas uwalnia duże ilości energii, być może jeden z rozbłysków odarł gwałtownie materię jednej z planet (o ile jakaś tam jest). Inne pomysły głoszą, że doszło tam do kolizji dwóch asteroid lub że dziwne struktury są wynikiem nistabilności grawitacyjnej gwiazdy.

(ew/PAP/ESO)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kepler-452b. Czy na "drugiej Ziemi" jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:00
"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdyby Ziemia się zatrzymała, a doba trwała miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 02:24
Inspiracją do tego typu rozważań jest bestseller z gatunku non-fiction Randalla Munroe "What if? A co gdyby?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA pokazała zdjęcia cyklonu na Jowiszu. "Jest większy niż ziemia"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 11:45
Jest gigantyczny i szaleje na planecie Jowisz od kilkuset lat. Szczegółowe zdjęcia ogromnego cyklonu, znanego jako Wielka Czerwona Plama, opublikowała NASA.
rozwiń zwiń