Nauka

Odkrycie sondy Rosetta: tlen na komecie 67P

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 01:00
Kosmiczna sonda Rosetta odkryła cząsteczkowy tlen na komecie 67P. To kompletnie zaskoczyło astronomów.
Audio
  • Rosetta: na komecie 67P jest tlen - IAR, Rafał Motriuk
Odkrycie sondy Rosetta: tlen na komecie 67P
Foto: ESA/Rosetta.

Tlen na komecie występuje w postaci wolnych cząsteczek. Tak nie powinno być, bo tlen powinien związać się z innymi pierwiastkami.

Naukowcy, gdy zobaczyli nowe dane sądzili, że to jakiś błąd, mówi BBC profesor Kathrin Altwegg ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Bernie. - Nikt się tego nie spodziewał i nikt nie wiedział, skąd tam się wziął ten cząsteczkowy tlen - mówi Altwegg.

Komety są bardzo stare i dużo mówią o historii kosmosu. Naukowcy sądzą, że dawno temu na komecie 67P tlen po prostu zamarzł. To z kolei sugeruje, że powstawanie naszego układu słonecznego nie było gwałtowne, jak sądzono do tej pory, tylko dużo spokojniejsze.

Wcześniej na komecie 67P odkryto wodę, ale trochę inną niż tę na Ziemi, oraz cząsteczki organiczne, które są podstawą życia. Publikację naukową zamieszcza tygodnik „Nature”.

(IAR)

Czytaj także

Naukowy hit roku. Misja Rosetta na ustach wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:55
Do największych wydarzeń świata nauki w 2014 roku należało lądowanie modułu Philae na pędzącej komecie. W obserwowanej przez miłośników kosmosu z całego świata misji Rosetta swój znaczący udział mieli polscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta potwierdza: lód na komecie 67P

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 22:22
Dzięki sondzie Rosetta okrążającej kometę, europejscy naukowcy odkryli na jej powierzchni ponad sto płatów wodnego lodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery fakty o kometach, które poznaliśmy dzięki Philae

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 22:22
Lądownik Philae wylądował na komecie w listopadzie zeszłego roku. Jego podróż na kometę 67P trwała 10 lat, a po wylądowaniu pracował tylko około 60 godzin - tyle, na ile pozwalały jego baterie. Mimo to zebrał sporo danych!
rozwiń zwiń