Nauka

Nie będzie kakao? Połowa gatunków drzew Amazonii może wyginąć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:00
Połowa gatunków drzew w lasach Amazonii może być zagrożona wyginięciem. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców, która publikuje swoją analizę w piśmie „Postępy Naukowe” („Science Advances”).
Audio
  • Połowa gatunków drzew w Amazonii zagrożona - IAR, Rafał Motriuk
Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie
Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecieFoto: CIAT/flickr/CC

Cenne amazońskie lasy są wycinane od dziesięcioleci; do tej pory nie było jednak dobrych danych o poszczególnych gatunkach drzew.

Według nowej analizy nawet 57 procent z nich może być uznanych za zagrożone. Są wśród nich orzesznica brazylijska dająca cenne orzechy, czy kakaowce, bez których nie byłoby czekolady.

W lasach Amazonii, znanych ze swej różnorodności biologicznej jest około piętnastu tysięcy gatunków drzew. Autorzy badań przypominają optymistycznie, że ponad połowa Niziny Amazonki to tereny chronione lub dziewicze.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwałtownie kurczą się lodowce we włoskich Alpach. "Zanikający świadkowie globalnego ocieplenia"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 13:25
Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Mediolańskiego w ciągu pół wieku powierzchnia lodowców we włoskich Alpach zmalała o jedną trzecią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ pesymistycznie w sprawie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 11:11
Świat na razie przegrywa walkę o ochronę klimatu, ale zwycięstwo ciągle jest w zasięgu ręki. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu ONZ dotyczącego ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Październik był rekordowo ciepły

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 22:22
Rekordowo ciepły październik, rekordowo ciepłe 10 miesięcy tego roku. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) podała nowe dane dotyczące globalnych temperatur.
rozwiń zwiń