Polskie Radio
Section05
globalne ocieplenie

Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska. Na co wpływa człowiek?

Wpływ człowieka na globalne ocieplenie oraz rozróżnienie między globalnym ociepleniem a zanieczyszczeniem środowiska - między innymi o tym mówił w Polskim Radiu 24 politolog Tomasz Teluk. Gość audycji "Wojna cywilizacji" pytał też o sens podejmowania decyzji klimatycznych przez państwa mające znikomy wpływ na zanieczyszczenie środowiska, podczas gdy "główni emitenci" temat całkowicie ignorują.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli klimat zanieczyszczenie środowisko globalne ocieplenie

Inicjatywa dot. metanu. Wielu czołowych emitentów, w tym Chiny, Rosja i Indie, wciąż do niej nie dołączyło

Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ameryka USA Stany Zjednoczone klimat emisja gazów globalne ocieplenie ekologia Nord Stream 2

"Transformacja tak, ale z uwzględnieniem potrzeb najsłabszych". Jakub Wiech o szczycie klimatycznym COP26

- Sprawiedliwa transformacja, porządkująca starania podejmowane na drodze do neutralności klimatycznej, powinna uwzględniać potrzeby najsłabszych grup społecznych. Ten aspekt Polska powinna mieć na sztandarach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska klimat Fit for 55 ochrona środowiska Polska w Unii Europejskiej ekologia polityka emisja co2 globalne ocieplenie

Jakub Wiech: wciąż nie zdobyliśmy się na politykę klimatyczną, która obniży globalną emisję

- Jeszcze 20 lat temu dyskusja na temat ocieplenia klimatu była domeną bardzo wąskiego grona ekologów czy aktywistów, zainteresowanych tematem. Teraz w zasadzie wszyscy mówią o globalnym ociepleniu i to jest temat, który się rozlał po debatach i dyskusjach, co widać również na przykładzie Polski - mówił w Dwójce publicysta i dziennikarz Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  globalne ocieplenie klimat Dwójka Michał Szułdrzyński

ANALIZA Zmiany klimatu to straty dla gospodarki. Utrata do 10 proc. PKB

Co najmniej 78 zgonów spowodowanych ekstremalną falą upałów potwierdził Departament Zdrowia amerykańskiego stanu Waszyngton. Według dziennika "Seattle Times" faktyczna liczba ofiar może być wyższa. Są to dane tylko z zeszłego tygodnia. Zmiany klimatyczne stanowią największe długoterminowe zagrożenie dla gospodarki światowej. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania łagodzące, globalne temperatury mogą wzrosnąć o ponad 3°C, a światowa gospodarka może skurczyć się o 18 proc. w ciągu najbliższych 30 lat. Taki je obraz wyłania się z raportu Swiss Re o zmianach klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat globalne ocieplenie rolnictwo żywność USA

Co zmienić, aby zadbać o klimat Ziemi?

Temperatura na Ziemi wzrasta, naukowcy próbują przekonać nas do zmiany stylu życia. Pandemia paradoksalnie w tym pomaga, bo emisja zanieczyszczeń, choćby z transportu lotniczego, została ograniczona. Ale to wciąż za mało: kolejne kraje, ostatnio USA, deklarują redukcję emisji CO2 do 2030 roku. A co robić tu i teraz, jakie rozwiązania stosować? O tym dyskutowano na konferencji ToGetAir w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo klimat globalne ocieplenie ekologia Piotr Firan Trójka konferencja

Trwa amerykański szczyt klimatyczny. Światowi przywódcy zadeklarowali współpracę przeciwko ociepleniu klimatu

Uczestnicy wirtualnego Szczytu Przywódców w sprawie Klimatu zadeklarowali współpracę w walce z globalnym ociepleniem. Prezydent Joe Biden zapowiedział ograniczenie przez USA emisji o połowę do końca dekady. Przyłączenie się do działań w sprawach klimatu zapowiedzieli także przywódcy Chin i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat globalne ocieplenie Joe Biden Justin Trudeau Boris Johnson Władimir Putin NATO ONZ