Nauka

Październik był rekordowo ciepły

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 22:22
Rekordowo ciepły październik, rekordowo ciepłe 10 miesięcy tego roku. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) podała nowe dane dotyczące globalnych temperatur.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Wynika za nich, że miniony październik był najcieplejszy w historii pomiarów. To samo dotyczy pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku. Jeśli tak dalej pójdzie, ten rok ma szanse być najcieplejszym w historii. Na razie tegoroczna średnia temperatura na powierzchni lądów i oceanów przekroczyła o 0,86 stopnia Celsjusza średnią z całego XX wieku. Październik był też szóstym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano rekordowe temperatury.

Naukowcy uważają, że do wzrostu temperatur przyczynia się globalne ocieplenie, spowodowane coraz większym zanieczyszczeniem środowiska. Od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu potrwa szczyt klimatyczny. Jego uczestnicy liczą na nowe porozumienie w sprawie obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, które miałoby obowiązywać do 2020 roku. Ma ono zastąpić protokół z Kioto podpisany w 1997 roku.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia
Czytaj także

Gwałtownie kurczą się lodowce we włoskich Alpach. "Zanikający świadkowie globalnego ocieplenia"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 13:25
Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Mediolańskiego w ciągu pół wieku powierzchnia lodowców we włoskich Alpach zmalała o jedną trzecią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ONZ pesymistycznie w sprawie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 11:11
Świat na razie przegrywa walkę o ochronę klimatu, ale zwycięstwo ciągle jest w zasięgu ręki. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu ONZ dotyczącego ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Padły nowe rekordy ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 19:00
Nowe rekordy globalnego ocieplenia. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, do nienotowanych wcześniej poziomów podniosły się kluczowe wskaźniki, na przykład tak zwane wymuszanie promieniowania.
rozwiń zwiń