Polskie Radio
Section05
ONZ

Rośnie liczba ofiar bombardowań w Strefie Gazy. Sprawą ma zająć się ONZ

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory w nalotach na Strefę Gazy zginęły 24 osoby, w tym kobiety i sześcioro dzieci. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu. Eskalacja w Strefie Gazy ma być przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ

"Groteskowa chciwość finansistów karze najbiedniejszych". Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi. Według niego, łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ bezpieczeństwo energetyczne ceny zysk energetyka energia elektryczna

Witold Waszczykowski: OBWE powinna być aktywna na Ukrainie od początku

- Trochę jestem zdziwiony, że aktywizacja OBWE [na Ukrainie] następuje dopiero teraz. To powinno dziać się od samego początku - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i b. szef MSZ. Gość audycji stwierdził, że ONZ jest organizacją sparaliżowaną, ale OBWE nadal ma możliwość działania na Ukrainie i powinna to wykorzystywać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa OBWE ONZ Zbigniew Rau dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie

Porozumienie ws. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Szczerski: nie możemy ufać Rosji

- Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską. Podczas wystąpienia ambasador podkreślał pomoc, jakiej Polska udzieliła mieszkańcom Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Turcja Rosja Krzysztof Szczerski Ukraina zboże wojna 2022 wojna na Ukrainie

Atak na port w Odessie. Stankowski: to oznacza, że nie ma żadnego porozumienia

- Dzisiejszy atak rakietowy oznacza, że żadnego porozumienia nie ma. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że żaden statek handlowy nie wpłynie do portu, który jest ostrzeliwany - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej". Gościem "Debaty dnia" był także Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni żywność jedzenie zboże Rosja ONZ ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Roman Polko: porozumienie w sprawie zboża powinno zostać wymuszone na Rosji przez ONZ przy wsparciu NATO

W piątek zostało podpisane w Stambule porozumienie mające uruchomić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jego sygnatariuszami były Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Jednak już kilka godzin później doszło do ataku rakietowego na Odessę - jeden z głównych portów, z którego ten eksport ma być prowadzony.
Zobacz więcej na temat:  polityka wojna na Ukrainie ŚWIAT Rosja Ukraina ONZ Turcja umowa Roman Polko zboże Rafał Tomański Trójka