Nauka

Chiny wylądują po drugiej stronie Księżyca w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 23:00
Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang'e-3 z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.

Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang'e-4, który ma podjąć próbę lądowania, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

Reuter podkreśla, że rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez obecnych chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, że Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.

Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ub. roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

(PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Księżycowy Królik" zakończył pierwszy etap misji na Srebrnym Globie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:09
Zadanie, jakie zostało wyznaczone chińskiemu łazikowi, polegało na zbadaniu powierzchni Księżyca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc znika na naszych oczach!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 08:40
Księżyc - towarzysz naszej planety, bez którego Ziemia nie byłaby taka, jak jest - być może niedługo nas opuści…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińczycy: mamy teleskop na Księżycu. Od dwóch lat

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 00:20
Chińscy astronomowie ogłosili, że w 2013 roku umieścili na Księżycu mały teleskop, który działa.
rozwiń zwiń