Nauka

Astronomowie znaleźli dziewiąta planetę Układu Słonecznego?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 19:00
Po zdegradowaniu Plutona do roli planety karłowatej w 2005 roku Układ Słoneczny miał tylko osiem pełnoprawnych planet. Ustalenia astronomów mogą wywrócić naszą wiedzę do góry nogami.
Astronomowie znaleźli dziewiąta planetę Układu Słonecznego?
Foto: Pixabay/viveksonkar19n

Wyniki badań publikowanych na łamach "The Astronomical Journal" przez Mike'a Browna i Konstantina Batygina wykazują, że istnieje "Planeta 9". Badacze nazwali ją “Phattie”. Ma być wielkości Neptuna.

Samej planety nie zaobserwowano. Jej istnienie astronomowie wywnioskowali z zakłóceń w grawitacji innych obiektów. - Posiadamy grawitacyjny podpis wielkiej planety krążącej w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego - mówi Batygin. Badacze zakładają, że najpotężniejsze ziemskie teleskopy mogłyby zaobserwować "Phattie".

Dowody na istnienie Planety 9 to przede wszystkim dziwne skupienie ciał krążących w tzw. Pasie Kuipera, rejonie leżącym poza orbitą Plutona.

Phattie ma być dziesięć razy bardziej masywna od Ziemi, a okres jej obiegu wokół Słońca ma wynosić, bagatela, 10 000 do 20 000 lat.

Oczywiście istnienie nieznanej planety to hipoteza istniejąca w astronomii od wielu dekad. Czasami zwie się ją Planeta X, czasem Nibiru, ale nikt jeszcze nie potwierdził jej istnienia.

Brown jest pewny siebie. Prawdopodobieństwo, że skupisko obiektów w Pasie Kuipera powstało przypadkowo, wynosi jedynie 0,007 procenta. - Lepszym wyjaśnieniem jest istnienie odległej planety - mówi Brown.

Badacze zapowiadają, że odnalezienie Planety 9 to kwestia najbliższych kilku lat. Potwierdzenie istnienia Phattie byłoby wielka astronomiczną sensacją.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA planety

Czytaj także

Kolejne planety! Tylko 21 lat świetlnych stąd

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 18:00
Zespół astronomów kierowany przez Szwajcarów odkrył kolejny układ planetarny. Jest on położony 21 lat świetlnych do Ziemi. Krążą w nim cztery planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronomowie znaleźli drugą Wenus

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:00
Jest prawdopodobnie skalista, gorąca i trochę podobna do Ziemi. Nowo odkrytą planetę naukowcy opisują na łamach prestiżowego tygodnika "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy astronomia stała się pop-nauką?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 11:14
Kiedyś astronomia była domeną naukowców. Obecnie pasjonuje się nią coraz więcej osób, a planetaria powstają jak grzyby po deszczu.
rozwiń zwiń