X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nad Biebrzą trwają już wiosenne przeloty ptaków

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 22:22
Liczące po kilka tysięcy osobników stada gęsi czy kaczek można już obserwować na rozlewiskach w Biebrzańskim Parku Narodowym. Apogeum tych przelotów przypadnie w trzeciej dekadzie marca - informuje park na swojej stronie internetowej.
Żurawie, podobnie, jak większość ptaków, odlatując do ciepłych krajów, kierują się głównie instynktem
Żurawie, podobnie, jak większość ptaków, odlatując do ciepłych krajów, kierują się głównie instynktemFoto: By Вых Пыхманн [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Wiosenne przeloty to nie lada gratka dla miłośników przyrody. Ptaki, które odpoczywają nad Biebrzą podczas wędrówki na północ Europy, można wówczas obserwować czy fotografować. Biebrza to dla nich doskonałe miejsce na pożywienie i odpoczynek w tej wędrówce.

- Aktualnie rozpoczyna się największy przelot gęsi - informuje Biebrzański PN. Kilka dni temu na rozlewiskach Biebrzy policzono, że stado gęsi, głównie białoczelnej i zbożowej, liczyło około pięciu tysięcy sztuk, natomiast kaczek (przede wszystkim świstunów i krzyżówek) było około czterech tysięcy. - Maksymalne liczebności gęsi i kaczek (świstunów i rożeńców) powinny pojawić się w trzeciej dekadzie marca - podaje BPN. Sporo jest też obecnie łabędzi krzykliwych i czarnodziobych.

Park podkreśla, że zimowa pogoda w północnej części województwa podlaskiego zakończyła się w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo na przełomie stycznia i lutego. Spowodowało to, że niektóre gatunki ptaków pojawiły się nad Biebrzą znacznie wcześniej niż zwykle. Czajkę widziano już pod koniec stycznia, pierwszego żurawia na początku lutego, skowronki widziano w połowie lutego, bataliona - symbol Biebrzańskiego Parku Narodowego - w pierwszych dniach marca. Na razie batalionów nad Biebrzą jest kilkadziesiąt. Park informuje, by podglądać te ptaki, których gody są wyjątkowe - najlepiej zaplanować sobie czas w kwietniu.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

(PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy ratują bociany... w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 12:00
Już w przyszłym tygodniu na wschodnie Mazowsze przylecą tradycyjnie setki bocianów. Większość z nich to stali bywalcy, którzy wracają w te same miejsca co roku. Część z nich jednak nie dolatuje, ginąc m.in. w Libanie, gdzie strzelanie do dziko żyjących ptaków jest swoistą rozrywką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej bocianów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 17:00
Według spisu sprzed 10 lat w Polsce mieliśmy ponad 50 tysięcy bocianów. Obecnie czekamy na wyniki ostatniego spisu. Najprawdopodobniej populacja tych ptaków mogła się zmniejszyć nawet o 20 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Wajrak: mam nadzieję, że drop kiedyś wróci do Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 17:45
Ostatni polski ptak z rodziny dropi padł w 1989 roku. Ale zdarza się, że zachodnią Polskę nawiedzają osobniki gniazdujące u naszych sąsiadów.
rozwiń zwiń