X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Hawking na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 11:41
Stephen Hawking ustapi ze swojego stanowiska na Uniwersytecie w Cambridge.
Audio

Kosmolog Stephen Hawking ma zamiar w przyszłym roku ustapić ze swojego prestiżowego stanowiska na Uniwersytecie w Cambridge. Chociaż zrezygnuje z katedry, pragnie kontynuować badania wszechświata.

Hawking ma 66 lat. W chwili obecnej zajmuje prestiżowe stanowisko profesora matematyki na katedrze Lucasa na Uniwersytecie w Cambridge. Nominację na nie otrzymał w 1979 roku, a przed nim obejmował je m.in. sir Isaac Newton.

Przestrzegany w Cambridge zwyczaj nakazuje, aby profesor ustąpił z końcem roku akademickiego, w którym kończy 67 lat. Hawking przekroczy tę granicę 8 stycznia 2009 – stąd rychły koniec jego aktywnej kariery akademickiej. Jak ogłosiły władze Uniwersytetu, po swoim odejściu Hawking zachowa tytuł emerytowanego profesora na katedrze Lucasa. – Mamy nadzieję, że będzie kontynuował swoje prace na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej – mówi prof. Peter Haynes, dziekan tego Wydziału, na którym znajduje się katedra Lucasa.

Przypomnijmy, Stephen Hawking, sparaliżowany fizyk, stał się sławny dzięki swoim teoriom dotyczącym czarnych dziur i natury czasu. Przeciwstawił się poglądowi, że z czarnych dziur nic nie może „uciec”. Zwrócił uwagę, że z rejonu czarnych dziur udaje się wydostać niewielkiemu strumieniowi światła i promieniowania, które obecnie nazywane jest „promieniowaniem Hawkinga”. Mimo niezwykle trudnej tematyki, jaką się zajmuje, Hawking ma niezwykły dar do jej popularyzacji. Jego „Krótka historia czasu” stała się międzynarodowym bestsellerem.

Katedra Lucasa zastała założona w 1663 roku przez  Henry’ego Lucasa, który zapisał Uniwersytetowi swój księgozbiór i ziemie, mające przynosić dochód 100 funtów rocznie.  Stanowisko zostało oficjalnie ustanowione przez króla Karola II w 1664 roku. Sir Isaac Newton był drugim profesorem, który zajmował to stanowisko. Inną znakomitością na tej katedrze był Paul Dirac, wybitny specjalista w dziedzinie mechaniki kwantowej, który piastował tę godność od 1932 to 1969. A kto będzie następny? Dowiemy się już w przyszłym roku.

Filip Wyrozumski

Zobacz więcej na temat: emerytura paula
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak unicestwić Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:40
10 najskuteczniejszych sposobów - dowcipny ranking zaproponowany przez portal Livescience.com.
rozwiń zwiń