Nauka

Hawking na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 11:41
Stephen Hawking ustapi ze swojego stanowiska na Uniwersytecie w Cambridge.

Kosmolog Stephen Hawking ma zamiar w przyszłym roku ustapić ze swojego prestiżowego stanowiska na Uniwersytecie w Cambridge. Chociaż zrezygnuje z katedry, pragnie kontynuować badania wszechświata.

Hawking ma 66 lat. W chwili obecnej zajmuje prestiżowe stanowisko profesora matematyki na katedrze Lucasa na Uniwersytecie w Cambridge. Nominację na nie otrzymał w 1979 roku, a przed nim obejmował je m.in. sir Isaac Newton.

Przestrzegany w Cambridge zwyczaj nakazuje, aby profesor ustąpił z końcem roku akademickiego, w którym kończy 67 lat. Hawking przekroczy tę granicę 8 stycznia 2009 – stąd rychły koniec jego aktywnej kariery akademickiej. Jak ogłosiły władze Uniwersytetu, po swoim odejściu Hawking zachowa tytuł emerytowanego profesora na katedrze Lucasa. – Mamy nadzieję, że będzie kontynuował swoje prace na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej – mówi prof. Peter Haynes, dziekan tego Wydziału, na którym znajduje się katedra Lucasa.

Przypomnijmy, Stephen Hawking, sparaliżowany fizyk, stał się sławny dzięki swoim teoriom dotyczącym czarnych dziur i natury czasu. Przeciwstawił się poglądowi, że z czarnych dziur nic nie może „uciec”. Zwrócił uwagę, że z rejonu czarnych dziur udaje się wydostać niewielkiemu strumieniowi światła i promieniowania, które obecnie nazywane jest „promieniowaniem Hawkinga”. Mimo niezwykle trudnej tematyki, jaką się zajmuje, Hawking ma niezwykły dar do jej popularyzacji. Jego „Krótka historia czasu” stała się międzynarodowym bestsellerem.

Katedra Lucasa zastała założona w 1663 roku przez  Henry’ego Lucasa, który zapisał Uniwersytetowi swój księgozbiór i ziemie, mające przynosić dochód 100 funtów rocznie.  Stanowisko zostało oficjalnie ustanowione przez króla Karola II w 1664 roku. Sir Isaac Newton był drugim profesorem, który zajmował to stanowisko. Inną znakomitością na tej katedrze był Paul Dirac, wybitny specjalista w dziedzinie mechaniki kwantowej, który piastował tę godność od 1932 to 1969. A kto będzie następny? Dowiemy się już w przyszłym roku.

Filip Wyrozumski

Zobacz więcej na temat: emerytura paula
Czytaj także

Jak unicestwić Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:40
10 najskuteczniejszych sposobów - dowcipny ranking zaproponowany przez portal Livescience.com.
rozwiń zwiń