Nauka

Nowa stara pantera

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2007 09:55
Do niedawna mylnie sądzono, że żyjące na Borneo i Sumatrze wielkie koty należą do tego samego gatunku, co pantery szare.

 

Do niedawna sądzono, że żyjące na Borneo i Sumatrze wielkie koty należą do tego samego gatunku, co pantery szare, zamieszkujące kontynentalną część południowo-wschodniej Azji. Tymczasem przeprowadzone niedawno badania molekularne wykazały, że są to dwa, zupełnie odrębne gatunki, które rozdzieliły się w toku ewolucji blisko 1,4 miliona lat temu!
Na poziomie sekwencji DNA obydwa gatunki różnią się między sobą tak, jak na przykład lew od tygrysa - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego National Cancer Institute.

Pantery szare Neofelis diardi są największymi drapieżnikami na Borneo. Dorastają do ponad metra długości (licząc bez ogona). Co ciekawe, mają najdłuższe kły (w stosunku do wielkości ciała) spośród wszystkich współczesnych gatunków kotowatych. Szacuje się, że na Borneo żyje od 5 do 11 tysięcy tych drapieżników. Nieco mniejsza populacja, licząca od 3 do 7 tysięcy osobników zamieszkuje Sumatrę.

Odkrycie to  po raz kolejny zwróciło oczy całego świata na Borneo i problem masowego (i, niestety, wymykającego się zupełnie spod kontroli) wycinania tropikalnych lasów deszczowych. Ale to właśnie dzięki tego typu odkryciom, za sprawą nacisku międzynarodowej opinii publicznej, w lutym 2007 roku, rządy Brunei Darussalam, Indonezji i Malezji podpisały deklarację trójstronną o objęciu ścisłą ochroną obszaru gór zwanego Sercem Borneo. Istnieje więc cień szansy, że nowa-stara pantera przetrwa…

Jakub Urbański

Na podstawie biuletynu WWF

Czytaj także

Kolcogwany giną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:00
Ocieplenie klimatu jest śmiertelnie niebezpieczne dla gadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezmienny jak… dziób pelikana

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 10:00
Kiedy o istnieniu człowieka jeszcze nie było mowy, pelikany już łowiły ryby w identyczny sposób jak dzisiaj.
rozwiń zwiń