Polskie Radio
Section05
lasy deszczowe

Na ratunek Amazonii. Peruwiańczycy biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii ponownie zalesiają lasy deszczowe, które pokrywają 60 proc. tego terytorium. Wielka społeczna akcja jest związana z regularnym niszczeniem dziewiczych lasów przez rabunkową i nielegalną wycinkę - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Amazonia Peru ekologia ochrona środowiska

W środku Puszczy Amazońskiej powstanie autostrada? Brazylijski parlament uchwalił ustawę

Izba niższa brazylijskiego Kongresu przyjęła projekt ustawy, która bardzo upraszcza warunki wydawania pozwoleń na podejmowanie wielkich inwestycji na obszarach lasów deszczowych Amazonii, objętych ustawowo ochroną jako "płuca świata". Ustawę musi jeszcze uchwalić Senat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Brazylia infrastruktura Amazonia autostrada autostrady inwestycje drogi

Antropolog: Amazonia smagana biczem europejskiej eksploatacji

Rząd Ekwadoru odrzucił petycję o referendum w sprawie zgody na poszukiwanie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Yasuni na wschodzie kraju. - Najbardziej drastycznym momentem w historii była eksploatacja kauczuku, która dokonała wielkich spustoszeń w kulturach indiańskich tego terenu. Teraz przyszła pora na ropę - mówi antropolog Filip Rogalski w "Raporcie o stanie świata".
Zobacz więcej na temat:  Amazonia Ekwador Peru ropa naftowa Trójka