X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kot i gumka kwantowa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2007 07:32
Jeden z najsłynniejszych kotów świata powraca! Tym razem zwierzak pana Schrödingera pomaga fizykom w opracowaniu tzw. gumki kwantowej.
Audio

 

 


Jeden z najsłynniejszych kotów świata powraca! Tym razem zwierzak pana Schrödingera pomaga fizykom w opracowaniu tzw. gumki kwantowej.

 

Wyobraźmy sobie bardzo ciemny pokój, na środku którego stoi filar podpierający sufit. Przepuśćmy teraz przez pomieszczenie kota tak, by zwierzak wyszedł drugimi drzwiami. Jaką drogę wybrał nasz przyjaciel? Według mechaniki kwantowej należy uznać (choć na pierwszy rzut oka może się to wydać co najmniej absurdalne), że kot przeszedł zarówno z lewej, jak i z prawej strony słupa jednocześnie. Fizycy mówią w takich wypadkach o superpozycji stanów (jednoczesne występowanie kilku równorzędnych rozwiązań jakiegoś problemu - tutaj byłby to kot przechodzący jednocześnie z lewej i prawej strony).

 

Wyrwać naszego bohatera z tej niemal upiornej sytuacji można w prosty sposób: rozświetlając pokój światłem, np. lampy błyskowej. Dowiadujemy się tym samym jaką drogę wybrał kot (jednocześnie kot zaczyna „nieść” ze sobą informację o drodze, którą wybrał) i niszczymy zarazem stan superpozycji. Wszystko to jest dywagacją teoretyczną – można jednak zbadać te zjawiska na drodze doświadczalnej.

 

W laboratorium fizycznym zwierzak z eksperymentu myślowego przeistacza się w strumienie fotonów (kwantów promieniowania elektromagnetycznego), na swej drodze nie ma już słupów lecz polaryzatory i detektory, a z pokoju wychodzi np. pod postacią prążków interferencyjnych. Naukowcy, zajmujący się kodowaniem informacji w świetle, kwantowymi protokołami informacji i  kryptografią kwantową, próbują dociec, jak można manipulować informacjami noszonymi przez fotony (a w naszym przykładzie przez kota). Czy da się niejako „wymazać” przeszłość (nie oświetlać kota lampą), a mimo wszystko wiedzieć, jaką drogę wybrał? Jak zniszczenie stanu superpozycji wypływa na zachowanie się całego układu? Wszystkie te badania mogą prowadzić do opracowania nowych algorytmów szyfrowania danych, opartych nie o równania matematyczne, ale o zjawiska kwantowe (takie jak wspomniana wcześniej superpozycja). Omówione tu problemy są tylko wstępem do zagadnienia „gumki kwantowej” - wymazywania informacji post factum.  Być może już niedługo irracjonalny świat kwantów wkroczy na nasze komputery i umożliwi bezpieczniejsze zarządzanie np. kontem bankowym przez Internet.

  

Marcin Perzanowski

Zobacz więcej na temat: komputery konto bankowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mamy małe czarne dziurki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 08:07
Czy podczas pierwszego eksperymentu w LHC stworzono czarne mikro dziury? Wygląda na to, że tak!
rozwiń zwiń