Nauka

Jak odróżnić, czy dziecko ssie pierś z głodu, czy dla przyjemności?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:22
Młodym matkom pomoże krótki film wideo przygotowany i umieszczony w internecie przez krakowskich naukowców.
Autorzy filmu podkreślają jednak, że nie zastąpi on rady lekarza czy położnej
Autorzy filmu podkreślają jednak, że nie zastąpi on rady lekarza czy położnejFoto: https://www.youtube.com/watch?v=Tjbb_ZGiUkU

Na nagraniu można nie tylko zobaczyć i doskonale usłyszeć odgłosy dziecka wydawanie podczas karmienia piersią. Około pięciominutowy film zawiera także komentarze doradcy laktacyjnego.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Autorami projektu są akustyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Marcin Zastawnik oraz położna, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego Anna Kotlińska.

W ich ocenie udostępnione nagranie jest jedynym tego typu w internecie. - Szukaliśmy podobnych nagrań. Jednak nie znaleźliśmy żadnego z doskonałą jakością dźwięku - wskazał Zastawnik.

Celem nagrania było stworzenie ogólnodostępnego filmu, który pomoże zwłaszcza młodym i niedoświadczonym mamom w odróżnieniu tego, kiedy ich dziecko je, a kiedy ssie pierś dla przyjemności lub z powodu bólu.

Na nagraniu można usłyszeć, że przez pierwszą minutę dziecko ssie pierś nierównomiernie i dość szybko - wówczas niemowlę pobudza pierś do wypływu mleka. Po około minucie słychać odgłosy bardziej regularnego ssania i połykania - wtedy dziecko je.

- Chcemy pokazać, że kontakt z piersią to nie tylko karmienie. Nagranie ma być rodzajem przewodnika, narzędzia dla rodziców, którzy chcą się więcej dowiedzieć o kontakcie dziecka z piersią - wyjaśniła Kotlińska.

- Wsłuchując się w odgłosy, jakie dziecko wydaje podczas karmienia, rodzice będą wiedzieć, czy ssie ono mleko, czy ssie tylko dlatego, że chce być z mamą, chce ją powąchać, usłyszeć bicie jej serca, czy może ssanie ma charakter przeciwbólowy - powiedziała.

Podkreśliła przy tym, że nagranie nie zastąpi rady lekarza czy położnej. - Nasze nagranie to kilkuminutowe narzędzie, dostępne w internecie dla każdego, o każdej porze, ale nie zastąpi porady specjalisty - zaznaczyła.

***

Realizacja filmu z doskonałej jakości dźwiękiem była możliwa dzięki warunkom, jakie zapewnia komora bezechowa AGH.

Jest to specjalne pomieszczenie, w którym panują warunki pola swobodnego (pola akustycznego, w którym odbicia fal od powierzchni ograniczających są pomijalne w badanym zakresie częstotliwości) dzięki zastosowaniu na ścianach specjalnych elementów rozpraszająco-pochłaniających.

To unikatowa żelbetowa konstrukcja o krawędzi zewnętrznej ok. 10 m (objętość ok. 1000 m sześc.). Masa komory jest szacowana na 600 ton, a sama "kostka" posadowiona jest na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi.

Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami.

PAP Nauka w Polsce, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pokarm kobiecy jest absolutnie nie do zastąpienia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 09:11
- Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci, szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy życia - powiedziała w radiowej Jedynce prof. Barbara Kowalewska-Kantecka.
rozwiń zwiń