Nauka

Bakterie dodawane do jogurtów pomagają w walce z depresją?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:19
Dodawane do jogurtów bakterie z rodzaju Lactobacillus minimalizują symptomy depresji u myszy - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Virginia (USA).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: meaofoto/shutterstock.com

Specjaliści z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Virginia w Charlottesville wykazali, że uzupełnienie niedoborów bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus sprzyja poprawie funkcjonowania u zwierząt cierpiących na depresję.

Naukowcy wystawiali myszy na działanie silnego stresu, który prowokował u nich wystąpienie objawów depresji. Zauważyli, że symptomy choroby wiązały się ze zmniejszeniem ilości bakterii Lactobacillus w układzie pokarmowym.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

W związku z tym badacze zaczęli karmić gryzonie pożywieniem zawierającym brakujące bakterie. Spowodowało to prawie całkowite ustąpienie objawów depresji.

Dalsze analizy pokazały, że bakterie Lactobacillus wpływały na metabolizm kinureniny - organicznego związku chemicznego, który może powodować rozwój zaburzeń afektywnych.

Niedobór mikroorganizmów sprzyjał podniesieniu poziomu kinureniny i wywoływał symptomy depresji. Uzupełnienie niedoboru wywoływało efekt odwrotny - zanikanie objawów.

Nie wiadomo, czy bakterie Lactobacillus - probiotyczny składnik jogurtu - w podobny sposób działają na ludzi. Naukowcy planują to zbadać.

Jak podkreślił koordynator badania Alban Gaultier, wynik eksperymentu daje nadzieję na to, że w przyszłości nie będzie trzeba stosować skomplikowanych leków i martwić się ich efektami ubocznymi, bo wystarczy dokonanie drobnych modyfikacji w obrębie mikrobiomu.

- Byłoby wspaniałe, gdyby poprzez zmianę diety, a w związku z tym spożywanych bakterii, można by było poprawić stan zdrowia i nastrój - powiedział.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA dieta zdrowie depresja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szansa na naturalne leczenie osób chorych na cukrzycę?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 12:00
Kolejne badania potwierdzają, że odpowiednia dieta może poprawić funkcjonowanie trzustki.
rozwiń zwiń