Polskie Radio
Section05
cukrzyca

32. finał WOŚP - relacje w radiowej Dwójce [ZOBACZ I POSŁUCHAJ]

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" - to hasło tegorocznego finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenie relacjonowaliśmy szeroko w radiowej Dwójce. 32. finał WOŚP to zakupy sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP 2024 Dwójka Monika Zając Aldona Łaniewska-Wołłk cukrzyca

Po czym poznać, że dziecko ma cukrzycę?

Diagnoza cukrzycy u dziecka porównywalna jest do jego śmierci – powiedziała prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Wtedy na zawsze żegnamy dziecko zdrowe a witamy chore. Jak zapobiegać cukrzycy typu drugiego i jakie mogą być objawy tej choroby u dziecka, młodzieży lub osoby dorosłej usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania zapisu rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców cukrzyca

Jak pozostać zdrowym? "Cukrzyca jest przekleństwem naszych czasów"

– Jest to proste powikłanie otyłości, proste w znaczeniu mechanizmu patofizjologii. Gdy nie było otyłości, nie było też cukrzycy typu II. Przed drugą wojną światową chorowały na nią nieliczne osoby z najwyższych warstw społecznych. Paru polskich królów miało cukrzycę: Batory, Sobieski, Wiśniowiecki, ale były to osoby o bardzo dużej tuszy. Zwykli obywatele byli raczej chudzi i walczyli z głodem – zauważa prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka zdrowie choroba medycyna cukrzyca

Prof. Trzonkowski: od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem

Piotr Trzonkowski to lekarz immunolog, wybitny polski uczony, laureat najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadzi pionierskie badania nad terapiami komórkowymi chorób autoimmunologicznych m.in. cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego. - Od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem - w radiowej Jedynce opowiadał o początkach swej pracy naukowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna cukrzyca stwardnienie rozsiane Krzysztof Michalski Piotr Trzonkowski

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika

Powikłania po COVID-19 a ryzyko cukrzycy. Najnowsze badania

- Opublikowano kolejną pracę, potwierdzająca wzrost zachorowalności na cukrzycę w ciągu 12 miesięcy po COVID-19 - informuje dr Paweł Grzesiowski. W nowych badaniach wykazano, że ryzyko cukrzycy po tej infekcji wzrasta o 40 proc. Jak podkreślono w innych badaniach, wirus SARS-CoV-2 poza płucami może atakować różne narządy, w tym także trzustkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus wirus zdrowie COVID-19 USA cukrzyca choroba