Nauka

Eksperci: cholesterol z jajek nie taki straszny, jak go malują

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 09:50
Chociaż jedno kurze jajko zawiera dopuszczalną dzienną dawkę cholesterolu, to zdrowa osoba może bez obaw zjeść w ciągu doby trzy jajka, a okazjonalnie - nawet więcej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: meaofoto/shutterstock.com

Średnie jajo kurze (o wadze 50 g) zawiera 170-185 g cholesterolu. Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podkreślają, że zdrowa osoba może zjeść w ciągu doby trzy jajka, a okazjonalnie - nawet więcej. Cholesterol z jaj jest bowiem inaczej metabolizowany niż ten produkowany przez ludzką wątrobę, nie będzie osadzał się w naszych tętnicach.

Eksperci zastrzegają jednak, że na jajka w swojej diecie powinny uważać osoby z hipercholesterolemią i te, które spożywają dużo produktów odzwierzęcych (wędliny, mięso). Również osoby stosujące diety niskotłuszczowe, jeśli chcą jeść jajka, powinny się zadowolić samym białkiem. Żółtko jest bowiem bogate w tłuszcz.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nie warto - jak wskazują naukowcy - całkowicie rezygnować z jedzenia żółtka, bo zawiera ono wiele cennych związków chemicznych, takich jak cholina czy luteina.

Cholina (witamina B4) to związek fosfolipidowy, z którego powstaje acetylocholina. Ta ostatnia to ważny neuroprzekaźnik, który kumuluje się na synapsach komórek nerwowych. Im więcej jest acetylocholiny na synapsach, tym szybciej impuls nerwowy przebiega z komórki do komórki. Dzięki temu jesteśmy bardziej kreatywni, pomysłowi i szybciej rozwiązujemy problemy.

Dzięki acetylocholinie układ nerwowy działa dużo sprawniej. Wspomagają go także inne zawarte w żółtku substancje – poprawiająca pamięć lecytyna i regenerujące system nerwowy witaminy z grupy B.

Bardzo cenną substancją jest też zawarta w żółtkach luteina, która m.in. wpływa na poprawność widzenia. Jest to też szczególnie ważny związek chemiczny w przypadku kobiet - ma wpływ na długość fazy lutealnej cyklu miesięcznego, a od jej prawidłowego poziomu zależy płodność.

Luteina jest także bardzo silnym antyoksydantem.

Badacze z SGGW przywołują słowa prof. Stanisław Bergera, który o kurzych jajkach mówił: "W jaju nie może być nic złego, bowiem jest to zaczątek nowego życia. Nie ma w nim żadnych toksycznych substancji, gdyż młody ptak, który w nim powstaje, dostaje od natury tylko to, co najlepsze: substancje odżywcze, witaminy i inne cenne składniki".

PAP - Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie dieta
Czytaj także

Uważajmy na sól - w nadmiarze może nam bardzo zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:19
- Cały czas przybywa dowodów na to, że spożywana w nadmiarze sól jest najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia pojedynczym czynnikiem żywieniowym - podkreślił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń