Nauka

Popularna wśród młodych dieta bezmleczna to "tykająca bomba"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:09
Dorośli powinni spożywać dziennie 700 mg wapnia, a osoby w wieku 11-18 lat - 1000 mg. Najlepszym jego źródłem są mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty i sery, a także ryby oraz orzechy i nasiona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NaturalBox/shutterstock.com

Jak wynika z raportu National Osteoporosis Society (Narodowe Towarzystwo Osteoporozy), w Wielkiej Brytanii co piąta osoba przed 25. rokiem życia nie spożywa produktów mlecznych lub sięga po nie zbyt rzadko.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Dieta co czwartego nastolatka zawiera mniej niż 400 mg wapnia dziennie, które i tak jest poziomem minimalnym, jaki zalecają specjaliści.

Prof Susan Lanham-New z University of Surrey, ekspert National Osteoporosis Society podkreśla, że spożycie zawierających wapń produktów jest szczególnie ważne u osób młodych, poniżej 25. roku życia, ponieważ od tego zależy budowa i gęstość ich kości.

W późniejszym wieku można tylko ją utrzymać, a po ukończeniu 35 lat gęstość zaczyna się zmniejszać.

Jeśli gęstość kości jest zbyt mała, grozi to osteoporozą, szczególnie u kobiet. W Wielkiej Brytanii cierpi z jej powodu co druga kobieta po 50. roku życia oraz co piąty mężczyzna. Podobnie jest w Polsce.

Z badań Food Standards Agency wynika, że niskie spożycie mleka powoduje, że coraz częściej zdarza się nietolerancja mleka. W Wielkiej Brytanii występuje ona prawie u co drugiej osoby w wieku 16-24 lata oraz jedynie u 8 proc. ludzi po 75. roku życia.

***

Raport National Osteoporosis Society objął badaniami 2 tys. osób, w tym 239 w wieku poniżej 25. lat oraz 339 od 16 do 35 roku życia.

PAP - Nauka w Polsce, kk

Czytaj także

Uważajmy na sól - w nadmiarze może nam bardzo zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:19
- Cały czas przybywa dowodów na to, że spożywana w nadmiarze sól jest najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia pojedynczym czynnikiem żywieniowym - podkreślił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń