X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Telefonia komórkowa na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2008 15:01
Księżycowa sieć komórkowa MoonLite poszerzy możliwości połączeń na Ziemi.
Audio

Będzie można wysyłać SMS-y z Mount Everestu. Księżycowa sieć komórkowa MoonLite poszerzy możliwości połączeń także na Ziemi.

Stworzenie eksperymentalnej sieci telefonii komórkowej na Księżycu planują wspólnie NASA oraz British National Space Center (BNSC). Celem jest ułatwienie astronautom i kosmicznym robotom komunikacji na linii Księżyc-Ziemia.

Sieć telefoniczna na Księżycu przydałaby się szczególnie pracownikom stacji kosmicznej NASA, która powstanie po 2020 roku w okolicy południowego bieguna księżycowego. „Efektem ubocznym” rozwoju księżycowej telefonii będzie poszerzenie zasięgu połączeń komórkowych na Ziemi. Możliwe stanie się na przykład wysłanie SMS-a z Mount Everestu. Wygląda na to, że coraz trudniej będzie znaleźć na naszej planecie miejsce, gdzie nie rozlega się dźwięk telefonicznego dzwonka.

System kosmicznej telefonii będzie się opierał na satelitach operacyjnych, krążących wokół Księżyca. Będzie ona działała podobnie jak ziemska sieć Inmarsat.

MoonLite, wspólna misja NASA i BNSC, zaplanowana na 2012 rok, będzie miała za zadanie przetestować prototypową wersję systemu księżycowej komunikacji. Astronauci będą mogli wykorzystać tę technologię do przesyłu informacji z naukowych instrumentów, umocowanych na księżycowej powierzchni. W ten sposób zamierzają przekazać na Ziemię szczegółowe dane m.in. o strukturze Księżyca.

David Parker, dyrektor BNSC, wyjaśnia, że astronauci i roboty będą się przemieszczać poza księżycową bazę w celu wykonania rozmaitych badań i będą potrzebowali jakiegoś systemu komunikacji. „MoonLite jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji takiej sieci” – dodaje.

Specjaliści BNSC z Guildford wykonają wstępną ekspertyzę z zastosowaniem zbudowanych przez siebie 27 satelitów, a NASA zapewni moduł komunikacji. System będzie na początku obsługiwany przez jeden lub dwa satelity, które zapewnią zasięg sygnału telefonii na obszarze południowego bieguna księżycowego. W razie potrzeby zasięg sieci będzie można zwiększyć przez wysłanie kolejnych satelitów. Jej przepustowość ma sięgać 3 kbps w przypadku pobierania danych i 2 kbps dla ich wysyłki.

Misja MoonLite figuruje jako jeden z elementów, niedawno opublikowanej, brytyjskiej Cywilnej Strategii Kosmicznej (Civil Space Strategy) na lata 2008-2012.

Agnieszka Labisko

Zobacz więcej na temat: NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komórkowe projektory

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2008 13:25
Inżynierowie na wyścigi starają się stworzyć wyświetlacz, który przeniósłby obraz z komórki na większą powierzchnię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórkowy GPS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:05
Jak działa nawigacja w telefonach komórkowych?
rozwiń zwiń