Nauka

Głowa faraona

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 10:04
Archeolodzy odsłonili olbrzymią głowę faraona Amenhotepa III.

Archeolodzy odsłonili olbrzymią głowę faraona Amenhotepa III - jednego z najpotężniejszych władców Egiptu sprzed 3400 lat - podały w niedzielę egipska Najwyższa Rada Starożytności i ministerstwo kultury Egiptu.

Głowę znaleziono w ruinach świątyni grobowej Amenhotepa III w Luksorze. Ma wysokość 2,5 metra, zachowała się w nienaruszonym stanie - podał szef Rady Starożytności Zahi Hawass. Brakuje jej tylko charakterystycznej ceremonialnej brody opadającej na piersi.

"Jest to rzeźba wysokiej jakości. Ukazuje faraona o delikatnych rysach i pięknej młodzieńczej urodzie" - powiedział.

Fragment należy do posągu władcy stojącego w typowej pozie, z rękoma skrzyżowanymi na piersi, i trzymającego królewskie insygnia - powiedział Hourig Sourouzian, niemiecki archeolog, który od kilku lat kierował wykopaliskami w pobliżu słynnych Kolosów Memnona, gigantycznych posągów Amenhotepa III w Tebach Zachodnich. Stały one przed pylonami jego świątyni grobowej.

Amenhotep III z XVIII Dynastii władał Egiptem w latach 1390-1352 p.n.e. Za jego rządów imperium, rozciągające się od Nubii na południu po Syrię na Północy, doszło do wielkiej potęgi i dobrobytu, pozwalających na wielkie przedsięwzięcia budowlane.

Świątynia grobowa Amenhotepa III została zniszczona, prawdopodobnie przez powodzie. W jej ruinach archeolodzy odkryli wiele artefaktów i rzeźb, w tym odkryte w zeszłym roku dwa posągi Amenhotepa z czarnego granitu.

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt Syria

Czytaj także

Kto budował piramidy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 07:38
Znalezisko egipskich archeologów dowodzi, że budowniczymi piramid byli ludzie wolni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka śmierci faraona

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 10:19
Badania DNA Tutanchamona pozwoliły ustalić dlaczego zmarł 19 władca Egiptu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryli grobowce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:17
Archeolodzy odkopali egipskie grobowce sprzed 4 tysięcy lat. I to tuż koło Kairu.
rozwiń zwiń