Nauka

Astro-szkoła w Rypinie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:05
Pierwsza w Polsce szkoła z doskonałym zapleczem astronomicznym.

Ścieżka edukacyjna, orbitarium, zegar słoneczny oraz konstrukcje astronomiczne wbudowane w elewację przekształcą Zespół Szkół w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) w "Astro-szkołę". Władze miasteczka chcą mieć najbardziej "kosmiczną szkołę" w województwie.

Przedsięwzięcie towarzyszy budowie nowoczesnego ogólnodostępnego obserwatorium astronomicznego, powstającego w ramach programu "Astro-baza" prowadzonego w regionie kujawsko-pomorskim. Autorski pomysł samorządu województwa zakłada budowę nowoczesnych, w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w 14 miejscowościach.

Władze Rypina, które włączyły się w program budowy "Astro-baz", przygotowały własny projekt polegający na rewitalizacji i adaptacji gmachu Zespół Szkół Miejskich w Rypinie oraz przestrzeni wokół niego w ścisłym związku z budową na tym terenie obserwatorium astronomicznego. Na ścianach oraz dachu budynku zostaną umieszczone konstrukcje astronomiczne, m.in. układ słoneczny i znaki zodiaku.

Wymienione zostanie ogrodzenie szkoły, na którym pojawią się astronomiczne elementy. Na dziedzińcu znajdzie się zegar słoneczny, przygotowane zostaną miejsca do spędzania wolnego czasu i prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Na terenie placówki powstanie też "Ogród doświadczeń", czyli ścieżka edukacyjna wyposażona w stanowiska i eksponaty, na których będzie można przeprowadzać doświadczenia i samodzielnie badać zjawiska związane z fizyką, astronomią, geografią i biologią. Do dyspozycji uczniów będzie także orbitarium, wyposażona w sprzęt multimedialny sala dydaktyczna oraz sala wystawowa poświęcona astronomii i jej osiągnięciom na przestrzeni dziejów.

"Pomysł utworzenia 'astronomicznej szkoły' w Rypinie doskonale uzupełnia projekt budowy obserwatorium astronomicznego w ramach programu 'Astro-baza'. To pójście krok dalej i stworzenie uczniom warunków do nauki poprzez zabawę, a to najlepsza forma zdobywania wiedzy" - ocenił pomysł władz Rypina Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Centrum fizyczno-astronomiczne, które powstanie na terenie Zespół Szkół Miejskich w Rypinie będzie dostępne nie tylko dla uczniów, ale wszystkich mieszkańców miasteczka. Kompleks stanie się lokalnym centrum popularyzacji astronomii.

"Wszystko po to, aby nasi uczniowie chętniej uczyli się przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i właśnie z naukami ścisłymi wiązali swoją dalszą +ścieżkę edukacyjną+ oraz przyszłość" - zadeklarował Marek Błaszkiewicz, burmistrz Rypina

Program budowy "Astro-baz", prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego to wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski. "Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych" - zapowiedział marszałek Piotr Całbecki.

Budowa specjalnego budynku oraz zakup wyposażenia to koszt około 200 tysięcy złotych, z czego 65 procent zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Władze Rypina będą ubiegać się o dofinansowanie budowy "Astro-szkoły" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt został już doceniony w ogólnopolskim konkursie "Wygramy razem Euro" na najlepszy pomysł inwestycji ubiegającej się o unijną dotację i znalazł się wśród finałowych projektów.

Zobacz więcej na temat: POLSKA dotacja astronomia

Czytaj także

Niedaleko Łodzi powstało nowoczesne planetarium

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 17:03
W Bukowcu niedaleko Łodzi powstało pierwsze w regionie obserwatorium astronomiczne. Obserwatorium mieści się w szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń