X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Powstanie nowe Laboratorium Aerodynamiki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 06:44
Laboratorium może pomóc Polsce stać się kluczowym ośrodkiem badań lotniczych.
Audio

W Zielonce pod Warszawą powstanie największe i najnowocześniejsze na świecie centrum badań napędów lotniczych. Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy 165 milionów złotych na budowę Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych.

Minister Nauki Barbara Kudrycka ma nadzieję, że to laboratorium pomoże Polsce stać się kluczowym ośrodkiem badań lotniczych. Przypomniała, że w Rzeszowie już prowadzone są już badania materiałowe.

Za budowę laboratorium odpowiedzialne będzie konsorcjum naukowo-przemysłowe "Polonia Aero". W jej skład wchodzi firma Avio, Wojskowe Zakłady Lotnicze, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna. W laboratorium testowane będą turbiny niskiego ciśnienia silników lotniczych. Prezes Avio Polska Krzysztof Krystowski mówi, że jest to element, który w najnowocześniejszych silnikach samolotowych może dawać nawet 70 procent mocy.

Badania mają prowadzić do poszukiwania jak najbardziej ekologicznych rozwiązań budowy tych turbin. Chodzi o ograniczenie emisji CO2 czy związki azotu oraz o ograniczenie hałasu.
Laboratorium ma być najnowocześniejszą tego typu jednostką na świecie. Badania przeprowadzać w nim będą głównie naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. Niewykluczony jest udział specjalistów z zagranicy. Laboratorium ma być również dostępne dla studentów. Całkowity koszt inwestycji to 50 milionów euro. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego daje ponad 80 procent tej sumy. Budowa inwestycji ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Ukończona zostanie w 2013 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tunel wodny za milion dolarów do badań samolotów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 07:51
Nowe laboratorium z tunelem wodnym, przeznaczonym przede wszystkim do badań aerodynamiki samolotów, otwarto na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego rodzaju maszyna w Polsce.
rozwiń zwiń