Polskie Radio
Section05
emisja co2

UE dyskutuje na temat energii. Anna Moskwa: jesteśmy niezadowoleni z raportów dot. wzrostu cen

- W raportach Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki nie została zawarta żadna analiza przyczyn wzrostu cen energii i gazu - oświadczyła w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dziś odbędzie się posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat Fit for 55 emisja co2 energetyka ochrona środowiska ministerstwo klimatu Unia Europejska Gazprom

Unijne raporty dot. wzrostu cen energii. Polska ma zastrzeżenia: nie uwzględniono działań Gazpromu

Polska nie jest zadowolona ze wstępnych raportów UE dotyczących przyczyn rosnących cen energii. - Nie został wyjaśniony wątek Gazpromu i praktyk łamiących zasady antymonopolowe - mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która wzięła udział w unijnej naradzie dotyczącej sytuacji energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energetyka Unia Europejska Beata Płomecka Gazprom energia ceny paliw emisja co2

COP26: Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona środowiska samochody elektryczne samochody hybrydowe emisja co2 motoryzacja

"Mechanizm kolonialny". Dr Bartoszewicz o handlu emisjami CO2

Nie kwestionuję konieczności odejścia od technologii emisyjnych. Nie kwestionuję tego, że jest konieczność dostosowania do wyznaczonych przez UE celów, ale dynamika i koszty muszą być racjonalne. My już przeszliśmy irracjonalną transformację, gdy zapomniano o części społeczeństwa, gdy prof. Leszek Balcerowicz stworzył rozwiązania, które w ogóle nie brały pod uwagę kosztów społecznych
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 energia elektryczna energetyka Komisja Europejska prąd

COP26 Przelot w "fatalnym wizerunkowo momencie". Płomecka o podróży szefowej KE

- Ursula von der Leyen próbuje się tłumaczyć, ponieważ informacje o przelotach przewodniczącej Komisji Europejskiej pojawiają się w fatalnym wizerunkowo dla Brukseli momencie, właśnie w czasie trwania konferencji klimatycznej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska USA emisja gazów klimat ekologia Świat w południe emisja co2 Ursula von der Leyen

Orędzie papieża na szczycie klimatycznym. Jakub Jałowiczor: nie wiem, czy dobrze robi, angażując się w tę sprawę

- Wypowiedź papieża nie dotyczy w gruncie rzeczy kwestii teologicznych. Jeżeli rzeczywiście mielibyśmy katastrofę klimatyczną, której człowiek może zapobiec albo którą powoduje, to wtedy można by podciągnąć to pod miłość bliźniego - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  klimat środowisko papież Franciszek emisja co2 ekologia ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Transformacja tak, ale z uwzględnieniem potrzeb najsłabszych". Jakub Wiech o szczycie klimatycznym COP26

- Sprawiedliwa transformacja, porządkująca starania podejmowane na drodze do neutralności klimatycznej, powinna uwzględniać potrzeby najsłabszych grup społecznych. Ten aspekt Polska powinna mieć na sztandarach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska klimat Fit for 55 ochrona środowiska Polska w Unii Europejskiej ekologia polityka emisja co2 globalne ocieplenie

Analityk: wysocy rangą urzędnicy nie dostrzegają roli Gazpromu w wywołaniu kryzysu na rynku energii w UE

W Brukseli, na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej, spotkali się przywódcy państw UE, którzy rozmawiają o COVID-19, transformacji cyfrowej, cenach energii, migracji i stosunkach zewnętrznych. - To po części Gazprom swoimi wieloletnimi działaniami doprowadził do obecnej sytuacji na rynku gazu - mówi Daniel Czyżewski, analityk.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Gazprom energetyka emisja co2 Paweł Lekki

Koncerny naftowe lobbowały przeciwko redukcji emisji. "Le Monde": uczestniczyły w tym firmy francuskie i amerykańskie

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies - pisze dziennik "Le Monde".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia emisja co2 ochrona środowiska ropa naftowa paliwa Stany Zjednoczone Francja

Wielka Brytania zamierza osiągnąć zerową emisję do 2050 r. Rząd opublikował szczegółowy plan działań

Brytyjski rząd opublikował "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych. Liczący 368 stron dokument jest rozwinięciem przedstawionego w listopadzie 2020 r. przez premiera Borisa Johnsona 10-punktowego planu "zielonej rewolucji". Krytycy oceniają, że więcej w nim jest obietnic niż wiążących zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska emisja co2 Wielka Brytania ONZ OZE energia atomowa

"Pakiet klimatyczny Fit for 55 może obniżyć konkurencyjność firm". Przedsiębiorcy zgłaszają swoje obawy

Organizacja zrzeszająca polskie firmy Business&Science Poland przekonuje, że propozycje Komisji Europejskiej dotyczące klimatu wywołują obawy w kwestii konkurencyjności. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zmniejszenie liczby otrzymywanych bezpłatnych uprawnień do emisji dla różnych sektorów gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 produkcja przemysłowa przedsiębiorstwo biznes eksport import

Szykują się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Są zapisy, które budzą wątpliwości

W najbliższych miesiącach w Brukseli i unijnych stolicach będą toczyć się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Nowe przepisy mają sprawić, że UE zrealizuje ambitny cel ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. W Unii Europejskiej nie brak jednak głosów, że pakiet może okazać się problematyczny dla niektórych gospodarek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Komisja Europejska klimat emisja co2 ochrona środowiska

Horała o unijnym pakiecie klimatycznym: trzeba skupić się na tym, co jest korzystne dla Polski

- Powinniśmy się skupić na tych częściach pakietu, które mogą być dla nas korzystne, a są takie, i starać się w dyskusji, by były jak najbardziej rozszerzone, a te, które są niekorzystne, jak najmniejsze - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o nowym unijnym pakiecie klimatycznym Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Horała POLSKA Sygnały Dnia polityka zjednoczona prawica Unia Europejska ekologia emisja co2 GOSPODARKA

Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2

- Istnieją dane, które mówią, że kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 9 proc. emisji CO2 w skali globu. Tymczasem w niechlubnych statystykach przodują kraje azjatyckie, a zwłaszcza Chiny, które emitują około 23-24 proc. dwutlenku węgla. Na tym tle Europa może niewiele zrobić, jeśli chodzi o ograniczenie emisji - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska klimat emisja co2 Magdalena Złotnicka

"Ciężko dostrzec sens tych działań". Kamil Goral o unijnym projekcie "Fit for 55"

- Mam wrażenie, że my Polacy jakbyśmy przechodzili obok tematu "Zielonego Ładu" w tej dyskusji publicznej, tzn. jest to wkomponowane w pewną narrację, coraz więcej firm wpisuje to w swoją strategię marketingową. Można zobaczyć dzieci biegające po łące, można zobaczyć wysychające jeziora w różnych reklamach - i to ma nas zmotywować do tego, żebyśmy się zaangażowali w tej projekt. Natomiast mało kto mówił o kosztach - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Goral z Forum Polskiej Gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Unia Europejska Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska klimat emisja co2