Polskie Radio
Section05
emisja co2

"Satysfakcjonujące ustalenia". Polscy europosłowie o porozumieniu ws. pakietu klimatycznego

Polscy europosłowie pozytywnie ocenili wstępne porozumienie w Unii w sprawie kluczowych elementów pakietu klimatycznego. Dziś nad ranem, po 14 godzinach rozmów, kompromis osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższej dekadzie z 40 do 55 procent. Uzgodnienia, zanim wejdą one w życie, muszą jeszcze zaakceptować państwa członkowskie i europosłowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski klimat emisja co2 środowisko Europa

Nowe porozumienie ws. redukcji CO2. Minister klimatu: Polska zabezpieczyła swoje interesy

- Porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki - oświadczył w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  klimat Unia Europejska energetyka michał kurtyka ministerstwo klimatu ochrona środowiska emisja co2 Polska w Unii Europejskiej POLSKA

Ireneusz Zyska: dzięki rządom PiS Polska ma własną ścieżkę do neutralności klimatycznej

- Premier Mateusz Morawiecki - w przeciwieństwie do rządu Donalda Tuska - pokazał, że możemy uzyskać indywidualną ścieżkę pod względem neutralności klimatycznej. To dopiero rząd PiS przygotował programy modernizacyjne w zakresie efektywności energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat emisja co2 Unia Europejska środowisko dwutlenek węgla energetyka ministerstwo klimatu Ryszard Gromadzki

Ekspert: Chiny, jak mają cel, nie cofną się przed niczym

Chiny, jako państwo totalitarne, potrafią podjąć niezwykle radykalne kroki w celu ograniczenia smogu. - To jest państwo, które - jak ma cele - to nie cofa się przed niczym - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma. Ekspert komentował działania największych państw azjatyckich w celu ograniczenia emisji CO2.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT klimat ochrona środowiska emisja co2 Azja Antoni Opaliński Chiny Indie