Polskie Radio
Section05
emisja co2

WYWIAD Redukcja emisji CO2. Minister klimatu: ten cel nie jest wiążący dla Polski

- Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska emisja co2 emisja gazów klimat Komisja Europejska

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna energetyka POLSKA

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla. Transformacja energetyczna w UE przynosi efekty

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z danych think-tanku Ember. W przypadku Polski, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE węgiel energia elektryczna emisja co2 Unia Europejska

Redukcja emisji CO2. Wiceminister klimatu: to otwarcie debaty, a nie wiążący dokument

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że komunikat Komisji Europejskiej jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Wiceminister odnosiła się do propozycji KE, by do 2040 roku redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła 90 proc. To ma pozwolić spełnić cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emisja co2 Komisja Europejska klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie

Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta Sonderborg, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie. W tym celu w Warszawie podpisano porozumienie między Instytutem Rozwoju Terytorialnego, reprezentującym województwo dolnośląskie, a ProjectZero - duńską inicjatywą publiczno-prywatną. Działa ona na rzecz neutralności emisyjnej Sonderborga.
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne emisja co2 Dolny Śląsk

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe; polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

Komisje przemysłu i środowiska Parlamentu Europejskiego poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. - Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne - powiedział europoseł Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Parlament Europejski Unia Europejska dwutlenek węgla emisja co2 emisja gazów

PR24 Mechanizm ochrony odbiorców energii, paliw i ciepła. Wiech: to jest leczenie objawowe

Rząd przyjął projekt ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. - To jest leczenie objawowe, bo ono nie usuwa źródła problemu, którym jest przede wszystkim w tym momencie wysoka intensywność emisji polskiej energetyki, natomiast pozwala uchronić społeczeństwo przed negatywnymi ich skutkami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Magdalena Złotnicka Jakub Wiech energia elektryczna energetyka paliwa ceny ceny paliw emisja co2

Sekwestracja CO2 metodą na ograniczenie śladu węglowego. Orlen i Gaz-System będą współpracować w tym zakresie

Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny w sprawie działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. Ma to być jeden z kroków do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka emisja co2 Orlen ślad węglowy

ANALIZA Energetyka jądrowa wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Korzyści jest wiele

Rozwój energetyki jądrowej może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierając suwerenność gospodarczą i polityczną. Budowa bloków jądrowych umożliwi także ostateczne wyłączenie wysłużonych, wysokoemisyjnych bloków węglowych oraz zastąpienie ich nowoczesnymi jednostkami jądrowymi o zerowej emisji. Co więcej, rozwój energetyki jądrowej pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej, na którą popyt w kolejnych latach będzie stale rósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa zysk ekologia emisja co2

Brytyjczycy odkładają "zeroemisyjność" na później. Rishi Sunak: chcemy chronić rodziny przed niedopuszczalnymi kosztami

Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi oraz diesla wejdzie w życie w Wielkiej Brytanii pięć lat później niż planowano do tej pory - w 2035, a nie w 2030 r. - ogłosił w środę premier Rishi Sunak. Zapowiedział on także złagodzenie szeregu innych kroków, których celem jest osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Wielka Brytania Fit for 55 emisja co2 ekologia Europa