Nauka

Transgeniczne ziemniaki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 05:23
Ekolodzy sprzeciwiają się uprawie transgenicznych ziemniaków na terenie Unii Europejskiej.

Ekolodzy sprzeciwiają się uprawie transgenicznych ziemniaków na terenie Unii Europejskiej. Dziś specjalne zezwolenie na uprawę odmiany Amflora wydała Komisja Europejska. Swe negatywne opinie wyrażają liczne organizacje, a nawet niektóre rządy krajów Europy.

Pierwsze od 12 lat zezwolenie na uprawę transgenicznych roślin w Europie krytykuje ugrupowanie Przyjaciele Ziemi. Organizacja ta uważa, że modyfikowane ziemniaki choć nie są przeznaczone do konsumpcji, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Członkowie partii Zielonych w Parlamencie Europejskim mówią, że są w szoku, bo decyzja Komisji jest - jak zaznaczają - sprzeczna z opinią 70 procent konsumentów. Sprzeciw wyraził też włoski minister rolnictwa Luca Zaia.

Ziemniaki Amflora, stworzone przez koncern BASF, mają być przeznaczone głównie do produkcji papieru i kleju oraz na paszę dla zwierząt. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że znajdują się w nich geny uodparniające rośliny na antybiotyki i nie ma żadnej gwarancji, że nie dojdzie do krzyżówek z jadalnymi odmianami ziemniaków.

Dziś Komisja Europejska zezwoliła jednocześnie na wprowadzenie na unijny rynek trzech produktów wytwarzanych z transegnicznej kukrydzy, choć będzie ona uprawiana poza Europą.

Wcześniej zezwolenie na komercyjną uprawę na terenie Unii uzyskała tylko odmiana kukurydzy MON 810 firmy Monstanto. Było to w roku 1998. Zmodyfikowana kukurydza jest uprawiana w pięciu krajach: Hiszpanii, Republice Czeskiej, Ruminii, Portugalii i Słowacji.