Nauka

Jowisz w pełnym blasku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 07:00
We wrześniu w opozycji znajduje się największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz. Stwarza to idealne warunki do jego obserwacji.

Opozycją, astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni. Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy. To wszystko stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji.

22 września, o godzinie 2 naszego czasu w opozycji do Słońca znajdzie się Jowisz, który świeci teraz na granicy konstelacji Wodnika, Ryb i Wieloryba. Blask planety jest tak duży (wynosi obecnie -2.8 wielkości gwiazdowej), że z jej odnalezieniem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Najlepsze warunki do obserwacji Jowisza występują tuż po północy, kiedy planetę widać 35 stopni nad południowym horyzontem. Trochę trudniej dojrzeć go wieczorem, bo trzeba go wtedy szukać około 10-15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Choć do opozycji brakuje jeszcze kilkanaście dni, Jowisza obserwować warto już teraz, bo obecnie mamy piękne, ciemne niebo z Księżycem tuż po nowiu. W samej opozycji, tuż obok Jowisza będzie świecił Księżyc w pełni, co z jednej strony stworzy piękną parę, z drugiej jednak utrudni obserwacje na przykład słabszych księżyców planety.

Opozycja Jowisza, to nie tylko okazja do podziwiania go gołym okiem. Warto skierować na niego jakiś instrument optyczny. Już lornetka z większym powiększeniem lub prosta luneta dająca powiększenie na poziomie kilkudziesięciu razy pozwoli zobaczyć wyraźnie tarczę planety i cztery galileuszowe księżyce Jowisza. Amatorski teleskop o średnicy zwierciadła 15-25 cm da jeszcze więcej, bo możemy nim dojrzeć szczegóły na powierzchni planety, a także jej słabsze księżyce.

Czytaj także

Gromowładna Wenus

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2007 13:03
Wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysyp planet

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 15:32
Dalszy, dynamiczny wzrost w wykrywalności planet. W ostatnim okresie liczba odkrytych poza-słonecznych ciał wzrosła o 30%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej nocy najlepsze warunki do obserwacji Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 15:02
Planetę widać obecnie po zachodzie Słońca, około 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Maksymalna wysokość Merkurego, wynosząca 12 stopni, zostanie osiągnięta 9 kwietnia. Doskonałym drogowskazem do Merkurego będzie bardzo jasna Wenus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tlen na księżycu Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 14:04
Na Europie jest tyle tlenu, że mogłoby tam rozwinąć sie życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowisz bez paska

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 05:15
Gazowy gigant stracił jeden ze swoich głównych pasów na południowej półkuli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi Jowisz

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 10:33
1500 lat świetlnych od Ziemi naukowcy znaleźli planetę przypominającą "nasze" słoneczne globy.
rozwiń zwiń