Nauka

Hiszpania żartuje w grudniu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 05:00
Hiszpanie obchodzą dzień żartów 28 grudnia - to tzw. Dia de Santos Inocentes, dzień niewinnych świętych.

Od wieków Kościół Katolicki przypomina wtedy o dzieciach zabitych z rozkazu Heroda, jednak w Hiszpani z biegiem lat ukształtowała się świecka tradycja robienia w tym dniu psikusów.

28 grudnia trzeba być czujnym przez cały dzień. W domu może się okazać, że ktoś przykleił nam kapcie do podłogi, wsypał sól do cukiernicy, a mydło w płynie zastapił olejem. Na ulicy wystarczy chwila nieuwagi, żeby na plecy przyklejono nam wyciętą z papieru sylwetkę człowieka. Również w pracy wszyscy prześcigają się, żeby zrobić sobie psikusa. - Najwięcej powodzenia mają typowe dowcipy: śmierdzące bomby, gorzkie cukierki, wybuchające papierosy czy kwiatki, których lepiej nie wąchać - informuje własciciel sklepu z tego typu gadżetami.

W Hiszpanii powstały nawet firmy specjalizujące się w organizowaniu żartów. I podobnie jak w Polsce w Prima Aprilis, do zabawy 28 grudnia w tym kraju, włączają się prasa i telewizja. 

(iar)

Czytaj także

Jak unikać nieszczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 16:49
Do tradycji wigilijnej, dziś już nieco zapomnianej, należał zwyczaj nakazujący, aby do stołu zasiadała tylko parzysta liczba osób.
rozwiń zwiń