Nauka

Neurony chore na schizofrenię

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:00
Naukowcy z USA stworzyli idealny model komórkowy do badania schizofrenii; metodę oraz wyniki swojej pracy opisali na łamach pisma "Nature".

Naukowcom udało się przekształcić fibroblasty - komórki tkanki łącznej pacjentów chorych na schizofrenię - w komórki macierzyste, a następnie w neurony. 

Do tej pory przyczyny rozwoju schizofrenii oraz mechanizmy komórkowe prowadzące do tej choroby nie zostały dokładnie poznane. Naukowcy dysponowali jedynie wynikami obserwacji nieprawidłowości w komórkach nerwowych, uzyskanych od pacjentów po ich śmierci.

Teraz jesteśmy bliżej zrozumienia machanizmu, który stoi za tą strasznną chorobą. Fred Gage wraz z kolegami z Instytutu Salka w Kalifornii wyhodował neurony z fibroblastów pacjentów chorych na schizofrenię. Tak jak w innych badaniach tego typu, fibroblastom najpierw za pomocą czynników genetycznych przywrócono niezróżnicowanie charakterystyczne dla komórek macierzystych, a następnie wywołano różnicowanie tych komórek w neurony. Otrzymane w ten sposób neurony wykazują typowe zaburzenia obserwowane w neuronach pacjentów chorych na schizofrenię - między innymi nieprawidłowości w wytwarzaniu połączeń i przekazywaniu sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi i zmiany w aktywności genów.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali, że przy użyciu leku, którym obecnie leczy się schizofreników - Loxapiny, część zaburzeń można złagodzić lub cofnąć. Teraz dzięki otrzymaniu dobrego modelu badawczego schizofrenii naukowcy będą mogli przeprowadzić dalsze pogłębione badania i dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się w mózgach chorych.

(iar)

Czytaj także

Naprawić nerwy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 13:50
Naukowcy zmusili neurony do komunikacji ze sztucznymi synapsami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neurony jak z Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:00
Neurony też mają swojego Facebooka! Naukowcy wykryli w części kory mózgowej sieć bardzo aktywnych neuronów, które zachowują się, jak… członkowie portali społecznościowych.
rozwiń zwiń