Nauka

Masz lornetkę? Oglądaj kometę!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 11:40
Koniec sierpnia to dobry czas do podziwiania komety C/2009 P1 (Garradd). Można ja obserwować przez lornetkę - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Kometa C/2009 P1 (Garradd) nie jest obiektem wyjątkowo jasnym, bo jej blask w drugiej połowie sierpnia wynosi około 7.5-8 wielkości gwiazdowych. Jest więc kilka razy słabsza od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem. Do jej obserwacji potrzebna będzie zwykła lornetka o obiektywie 30-50 mm. Oczywiście dysponując większą lornetką, lunetą bądź teleskopem, możemy liczyć na efektowniejsze widoki.

Księżyc nie będzie przeszkadzał

Po pełni Księżyca, która wypadła w tym roku 13 sierpnia noce robią się coraz ciemniejsze. 21 sierpnia Księżyc będzie w ostatniej kwadrze i w pierwszej połowie nocy nie będzie już w ogóle przeszkadzał w obserwacjach. Z każdym kolejnym dniem warunki do obserwacji będą się jeszcze polepszać; nów Księżyca wypada bowiem 29 sierpnia.

Ciemne bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Tak się składa, że w drugiej połowie sierpnia wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji komety C/2009 P1 (Garradd). Tym bardziej, że przebywa ona w dość urokliwym rejonie nieba, przesuwając się z konstelacji Delfina, do leżącego na tle Drogi Mlecznej gwiazdozbioru Strzały. Nie dość, że rejon nieba jest efektowny, to teraz mamy dobre warunki do jego obserwacji, bo w pierwszej połowie nocy i tuż po północy znajduje się on na wysokości 40-60 stopni nad horyzontem.

Kometa cały czas powoli jaśnieje, dzięki temu dobrym czasem do obserwacji będzie też początek września. Z upływem czasu w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, którego kolejna pełnia wypada 12 września. 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia Warszawa
Czytaj także

Naukowcy poznają wszystkie tajemnice komet?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 11:31
Amerykańska sonda Stardust przeleciała tuż obok komety Tempel 1. To bliskie spotkanie ma dostarczyć nowych informacji na temat komet i ich ewolucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zaprezentowała zdjęcia komety Tempel 1

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:21
Zdjęcia wykonała sonda Stadust-NExT podczas przelotu koło jądra komety. Widać na nich m.in. krater wytworzony uderzeniem "pocisku" wysłanego przez sondę Deep Impact w 2005 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec misji sondy Stardust-NExT

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 12:30
Amerykańska sonda kosmiczna Stardust po raz ostatni odpaliła silniki i nawiązała pożegnalny kontakt z Ziemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta śpi przed spotkaniem z kometą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 13:00
Europejski statek kosmiczny, który leci w kierunku komety niedaleko Jowisza, został zahibernowany. Niemieccy eksperci uśpili go, by oszczędzić energię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2013: na niebie superjasna kometa

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 13:35
Odkryta w zeszłym tygodniu kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) może w 2013 roku mieć jasność porównywalną z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie - informuje Minor Planet Center.
rozwiń zwiń