Nauka

Psy dingo zadziwiły naukowców swoją inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 10:18
W Australii zaobserwowano jak pies dingo przesuwa stolik, aby móc dosięgnąć pożywienia - pisze portal New Scientist.
Psy dingo zadziwiły naukowców swoją inteligencją
Foto: (fot. Glen Fergus/Wikimedia Commons)

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Wyniki obserwacji opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma "Behavioural Processes". Naukowcy z Australian Dingo Foundation uchwycili na nagraniu z kamery pomysłowej zachowanie psa o imieniu Sterling. Dingo usiłował zdobyć kawałek pożywienia, zwisający z górnej części ogrodzenia. Wysokość była na tyle duża, że zwykły skok nie pozwalał na osiągnięcie celu. Sterling zastosował więc innowacyjne rozwiązanie problemu i przyciągnął stolik, który posłużył mu jako schodek, umożliwiający schwycenie jedzenia.

- Zwierzę było zdolne do wytworzenia w mózgu powiązania między położeniem stolika a upragnionym obiektem i użyło go jako środka do celu. W tym sensie stolik stał się narzędziem - mówi Bradley Smith, członek zespołu, który przeprowadził obserwację. Kiedy indziej Sterling przesunął plastikową budę w inne miejsce wybiegu i usiadł na jej szczycie, aby uzyskać lepszy widok na otoczenie i sąsiadujące klatki.

Rozwiązywanie przez zwierzęta tak złożonych problemów to rzadkie zjawisko. Jednak Christian Rutz z University of Oxford twierdzi, że zachowanie psa nie jest przykładem użycia narzędzia, ponieważ kłóci się z powszechnie akceptowaną definicją, stworzoną przez psychologa Benjamina Becka w 1980 roku. Mówiona, że zwierzę powinno trzymać narzędzie, którym posługuje się w celu rozwiązania problemu a przesunięcie stolika i stanięcie na nim taką czynnością nie jest.

sm

Czytaj także

Wysoka kara za dokarmianie psów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 06:03
Drakońska kara spotkała pewną Australijkę za dokarmianie dzikich psów na Wyspie Fraser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy wiedzą, co myślimy. Ale skąd?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 13:00
Skąd psy wiedzą, jak wyprosić pokarm, albo kiedy można rozrabiać, bo właściciel nie widzi? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń