Nauka

Psy wiedzą, co myślimy. Ale skąd?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 13:00
Skąd psy wiedzą, jak wyprosić pokarm, albo kiedy można rozrabiać, bo właściciel nie widzi? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź na to pytanie.

- Informacje psy uzyskują dzięki obserwacji sygnałów, wyciągają wnioski z kontekstu, w którym padają komendy i z dotychczasowych doświadczeń w obcowaniu z człowiekiem - czytamy w "Learning & Behavior".  

Sporo wiemy o psach i ich bogatych, społecznych zachowaniach. Wiemy, że trafnie reagują na mowę ciała, słowne komendy i stany naszej uwagi. Naukowcy zastanawiają się jednak, skąd psy to wszystko wiedzą? Czy reagują, wyciągając wnioski z obserwacji - wyglądu i zachowania człowieka w różnych sytuacjach? Czy raczej uczą się z doświadczenia, reagując na płynące z otoczenia sygnały, obecność albo nieobecność konkretnych bodźców albo nasze zachowanie? Na część z tych pytań odpowiada Monique Udell i jej współpracownicy z amerykańskiego University of Florida. 


Udell eksperymentowała, porównując sposób reakcji psów domowych, ze schroniska oraz wilków. Badane zwierzęta znalazły się w sytuacji, w której mogły prosić człowieka o pokarm. Czasami opiekun był nastawiony na współpracę, innym razem nawet nie widział zwierzęcia. Naukowcy chcieli się przekonać, co silniej wpływa na reakcję psa: wytresowanie czy może środowisko życia, dlatego badali zarówno psy ze schroniska i domowe. Interesowała ich też sama przynależność do gatunku i jej wpływ na zachowanie, dlatego wykorzystali także wilki.


Udell zauważyła, że podobnie jak udomowione psy, również wilki potrafią wyprosić pokarm, podchodząc do człowieka, który okazuje im uwagę. A zatem oba gatunki - udomowiony i dziki - potrafią dostosować swoje zachowanie do zainteresowania, jakie poświęca im człowiek. W dodatku zarówno wilki, jak i psy żyjące w ludzkich domach szybko uczyły się zmieniać swoje zachowanie - tak, by było skuteczniejsze.


Badanie pokazało jednocześnie, że psy nie są jednakowo wrażliwe na sygnały wzrokowe, które świadczą o uwadze człowieka. Jeśli chodzi o bodźce pozwalające przewidywać zainteresowanie, psy "domowe" były na nie bardziej wrażliwe, niż zwierzęta ze schroniska. Te, które nie miały regularnego kontaktu z ludźmi, wypraszały jedzenie o wiele mniej skutecznie.

(pap/ew)

Zobacz więcej na temat: inteligencja
Czytaj także

Dyskretny urok... kundla

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 15:19
- Zęby powybijane, krtań zmiażdżona: to jest mój ukochany zwierzak - wyznaje pan Kazimierz, właściciel Diabełka startującego w konkursie na najsympatyczniejszego kundla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

A ty co kupiłeś swojemu pupilowi?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 07:37
65% zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych znajdzie w tym roku pod choinką świąteczne prezenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: trener ratował psa przez sztuczne oddychanie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 08:23
Właściciel szkoły tresury psów ze stanu Washington zdecydował się na reanimację, gdy zobaczył, że jeden z psów leży prawie bez ruchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salony piękności dla czworonogów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 16:50
– Człowiek, który się tym zajmuje musi pamiętać o tym, że pies to nie zawsze jest pupilek, który leży na kanapie, tylko on też pokazuje zęby – mówi Jolanta Szczepanik, groomerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieski żywot zwierząt. Szokujący raport: kogo obchodzi los katowanych?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 05:34
Prokuratorzy lekceważą sprawy dotyczące dręczenia stworzeń.
rozwiń zwiń