Nauka

Co dziesiąty mężczyzna jest zakażony HPV

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 18:45
Aż 7 proc. Amerykanów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w wieku od 14 do 69 lat, ma zainfekowaną jamę ustną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
Prawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjenta
Prawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjentaFoto: Glow Images/East News

Wykazuje to raport opublikowany na łamach „Journal of the American Medical Association”.  

Szczególnie często zarażeni są mężczyźni. Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2011 na 5,6 tys. osób wynika, że 10 proc. z nich jest zakażonych tym wirusem oraz 4 proc. kobiet. Najczęściej są oni zainfekowani wirusem HPV-16, najgroźniejszą odmianą tego zarazka. U mężczyzn występuje on aż pięciokrotnie częściej niż u kobiet.

HPV-16 jest główną przyczyną nowotworów złośliwych jamy ustnej związanych z wirusem brodawczaka ludzkiego. U kobiet zwiększa też ryzyko raka szyjki macicy, jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych.

Dr Maura Gillison, onkolog z Ohio State University's Comprehensive Cancer Center w Columbus, twierdzi, że do zakażenia dochodzi częściej u osób, które mają więcej partnerów seksualnych, a także u palaczy papierosów.
Wyjaśnia, że palenie prawdopodobnie niszczy śluzówkę jamy ustnej, co ułatwia wnikanie wirusa, a jednocześnie może osłabiać układ odpornościowy.
Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, zakażenie narządów płciowych wirusem brodawczaka ludzkiego jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Z tego powodu CDC zaleca, by dziewczynki i kobiety w wieku 11-26 lat były szczepione przeciwko wirusowi HPV.
Zakażenie jamy ustnej tym zarazkiem najczęściej występuje u osób od 30. do 34. roku życia.

- Na szczęście, choć zakażenie wirusem HPV występuje często, to nadal rzadko zdarzają się zachorowania na raka jamy ustnej. Wynika z tego, że większość zakażonych osób nie choruje na ten typ nowotworu – twierdzi Dr Gillison.

Dr Janice Dutcher, onkolog z Continuum Cancer Centers of St. Luke's Roosevelt Hospital Center w Nowym Jorku przypomina, że wirus HPV może być też powodem raka odbytu. Nie jest zatem zaskoczeniem, że zarazek ten sprzyja wszystkim trzem rodzajom raka: szyjki macicy, jamy ustnej oraz odbytu – dodaje uczona. Jej zdaniem, chłopcy powinni być szczepieni przeciwko wirusowi HPV podobnie jak dziewczynki. 

(ew/pap)

Czytaj także

Uprawiasz seks - możesz zachorować na raka

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 14:50
Ważne, kiedy zaczyna się inicjację życia intymnego, ilu się ma partnerów, jak często się ich zmienia. Te czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci: trzeba inaczej zdefiniować "raka"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 12:20
Należy zmienić definicję pojęcia rak, bo w obecnym rozumieniu jest mylące i przestarzałe – twierdzi, powołując się na ekspertów, "New York Times”.
rozwiń zwiń