X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Co mówią lasy widziane z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 20:52
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała szczegółowe globalne mapy wysokości ziemskich lasów opracowane na podstawie laserowych pomiarów z orbity okołoziemskiej.
Co mówią lasy widziane z kosmosu
Foto: sxc.hu/cc

Zespół naukowców prowadzony przez NASA stworzył mapy na podstawie 2,5 miliona laserowych pomiarów dokonanych z kosmosu. Dane były zbierane w roku 2005 za pomocą instrumentu o nazwie Geoscience Laser Altimeter System, pracującego na satelicie ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite).

- Wysokość ziemskich lasów jest krytyczna przy szacowaniu ich biomasy, albo ilości węgla, którą zawierają. Nasza mapa może zostać użyta do poprawienia globalnych wysiłków w monitorowaniu węgla. Co więcej, wysokość lasów jest jedną z charakterystyk ziemskich środowisk naturalnych i w skali globalnej była do tej pory słabo zmierzona - powiedział Marc Simard z Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, Kalifornia), kierujący zespołem badawczym.

Mapa przedstawia najwyższe punkty korony drzew w lasach. Ma rozdzielczość przestrzenną na poziomie 1 kilometra. Dane satelitarne zostały także zweryfikowane na podstawie pomiarów naziemnych w 70 miejscach.

Generalnie wysokość lasów jest większa blisko równika, w rejonach tropikalnych, a mniejsza na wyższych szerokościach geograficznych. Zauważyć można też tendencję do mniejszej wysokości lasów położonych wyżej nad poziomem morza.

Zobacz więcej na temat: Kalifornia kosmos NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co widzi astronauta? Zobacz kosmiczny film

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2011 12:00
NASA opublikowała przepiękne wideo. Składa się z najlepszych ujęć Ziemi z orbity, jakie wykonano przez dekady ludzkiego podboju kosmosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: w kierunku Ziemi zmierza satelita

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 17:20
Satelita UARS od 1991 roku badał górne rejony ziemskiej atmosfery. Teraz spada z orbity z prędkością ośmiu kilometrów na sekundę
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 3 minuty wokół Ziemi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
Zobacz, jak prezentuje się nasza planeta z orbity. Widoki są naprawdę piękne!
rozwiń zwiń