Nauka

Co mówią lasy widziane z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 20:52
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała szczegółowe globalne mapy wysokości ziemskich lasów opracowane na podstawie laserowych pomiarów z orbity okołoziemskiej.
Co mówią lasy widziane z kosmosu
Foto: sxc.hu/cc

Zespół naukowców prowadzony przez NASA stworzył mapy na podstawie 2,5 miliona laserowych pomiarów dokonanych z kosmosu. Dane były zbierane w roku 2005 za pomocą instrumentu o nazwie Geoscience Laser Altimeter System, pracującego na satelicie ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite).

- Wysokość ziemskich lasów jest krytyczna przy szacowaniu ich biomasy, albo ilości węgla, którą zawierają. Nasza mapa może zostać użyta do poprawienia globalnych wysiłków w monitorowaniu węgla. Co więcej, wysokość lasów jest jedną z charakterystyk ziemskich środowisk naturalnych i w skali globalnej była do tej pory słabo zmierzona - powiedział Marc Simard z Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, Kalifornia), kierujący zespołem badawczym.

Mapa przedstawia najwyższe punkty korony drzew w lasach. Ma rozdzielczość przestrzenną na poziomie 1 kilometra. Dane satelitarne zostały także zweryfikowane na podstawie pomiarów naziemnych w 70 miejscach.

Generalnie wysokość lasów jest większa blisko równika, w rejonach tropikalnych, a mniejsza na wyższych szerokościach geograficznych. Zauważyć można też tendencję do mniejszej wysokości lasów położonych wyżej nad poziomem morza.

Zobacz więcej na temat: Kalifornia kosmos NASA
Czytaj także

Co widzi astronauta? Zobacz kosmiczny film

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2011 12:00
NASA opublikowała przepiękne wideo. Składa się z najlepszych ujęć Ziemi z orbity, jakie wykonano przez dekady ludzkiego podboju kosmosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: w kierunku Ziemi zmierza satelita

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 17:20
Satelita UARS od 1991 roku badał górne rejony ziemskiej atmosfery. Teraz spada z orbity z prędkością ośmiu kilometrów na sekundę
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 3 minuty wokół Ziemi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
Zobacz, jak prezentuje się nasza planeta z orbity. Widoki są naprawdę piękne!
rozwiń zwiń