Polskie Radio
Section05
Biały Dom

Broń jądrowa dla krajów, które przystąpiły do NATO po 1997 r. Jasna deklaracja Białego Domu

Biały Dom poinformował Polskie Radio, że "Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997". Przedstawiciel urzędu amerykańskiego prezydenta zaznaczył, że USA i NATO stale analizują zmieniające się warunki bezpieczeństwa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa broń jądrowa serwis wschodni wojna 2022 USA Stany Zjednoczone Biały Dom

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. Chodzi o miliardy dolarów

Biały Dom poinformował, że zabiega w Kongresie o dodatkowe środki dla Ukrainy. Chodzi o kwotę prawie 12 miliardów dolarów, którą Amerykanie chcą wydać na wsparcie militarne i pomoc ekonomiczną dla Kijowa do końca roku. Jednocześnie przedstawiciele administracji Joe Bidena powstrzymują się od komentarzy dot. ukraińskiej kontrofensywy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 Wołodymyr Zełenski USA Joe Biden Biały Dom

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI

USA nastawiają się na długą wojnę Rosji z Ukrainą? Media cytują wywiad Johna Kirby'ego

- Stany Zjednoczone nie mają nadziei, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do zakończenia wojny na Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", którego fragmenty cytuje portal Ukraińska Prawda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Ameryka Ameryka Północna USA Biały Dom Rosja

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".
Zobacz więcej na temat:  Biały Dom USA Antony Blinken Ameryka Północna wojna na Ukrainie Ukraina

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Biały Dom USA wojna na Ukrainie Antony Blinken Ameryka Ameryka Północna wojna 2022

NASZ NEWS Pomoc militarna dla Ukrainy. Biały Dom: badamy możliwość przekazania myśliwców bojowych

Odpowiadając na pytanie Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia, Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone analizują możliwości dostarczenia Ukrainie myśliwców bojowych. Koordynator komunikacji strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby zastrzegł jednak, że ewentualne przekazanie maszyn wymaga czasu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina broń Biały Dom Pentagon

Negocjacje na linii Ukraina-Rosja? Stany Zjednoczone zapewniają, że nie będą wywierać nacisku

Zgodnie z zapewnieniami Białego Domu "Stany Zjednoczone nie będą wywierać nacisku na Ukrainę, aby podjęła negocjacje pokojowe z Rosją". Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe broń Wołodymyr Zełenski Biały Dom bezpieczeństwo

Amerykańskie koncerny naftowe zawyżają ceny paliw? Joe Biden żąda wyjaśnień

Prezydent USA Joe Biden zażądał od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwionych gigantycznych dochodów. Niski poziom rafinacji ropy powoduje, że ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny ropy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw USA Stany Zjednoczone Biały Dom Joe Biden energetyka

Zginęli, relacjonując wojnę na Ukrainie. Joe Biden i dziennikarze oddali hołd poległym reporterom

Podczas gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu, uczestnicy oddali hołd dziennikarzom, którzy zginęli, relacjonując wojnę na Ukrainie. Specjalnym gościem przyjęcia był prezydent USA Joe Biden, który podkreślił, że dzięki nim świat widzi zniszczenia oraz zbrodnie wojenne dokonywane przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Marek Wałkuski Korespondenci Zagraniczni Biały Dom dziennikarze