Polskie Radio
Section05
Biały Dom

TYLKO U NAS Andrzej Duda i Donald Tusk w Białym Domu. "Podkreślenie roli Polski w NATO"

- Joe Biden zaprosił polskiego prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska, by podkreślić rolę Polski w NATO i wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Do spotkania prezydenta USA z polskimi przywódcami dojdzie 12 marca - w 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Donald Tusk premier Biały Dom USA Stany Zjednoczone Ameryka Marek Wałkuski ŚWIAT

Trump groził sojusznikowi NATO. Biały Dom: przerażające i nieodpowiedzialne

Donald Trump groził jednemu z sojuszników z NATO, że w razie zaległości w wydatkach wojskowych nie tylko nie stanie w jego obronie, ale nawet zachęci Rosję do ataku na to państwo. Biały Dom odpowiedział na słowa Trumpa. "Zachęcanie morderczych reżimów do inwazji na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i nieodpowiedzialne" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Biały Dom Donald Trump

Biały Dom o ataku na bazę USA w Jordanii. "Nie chcemy eskalacji, ale walka z ISIS będzie kontynuowana"

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że odpowiedzą na atak drona na amerykańską bazę w Jordanii, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a ponad trzydziestu zostało rannych. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby oskarżył o atak bojowników wspieranych przez Iran.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna Biały Dom Marek Wałkuski terroryzm Jordania ISIS

Biały Dom dementuje doniesienia o zmniejszeniu dostaw broni dla Izraela. "Nie ma zmian w naszej polityce"

Biały Dom zapewnił w niedzielę, że polityka USA wobec Izraela nie uległa zmianie. Wcześniej tego dnia stacja NBC News podała, powołując się na anonimowe źródła, że administracja USA rozważa spowolnienie dostaw broni, by skłonić Izrael do ograniczenia skali działań wojennych w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Biały Dom Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Pentagon Bliski Wschód broń

TYLKO U NAS Kirby odpowiada Polskiemu Radiu: dzięki przywództwu prezydenta Bidena NATO jest silniejsze

Biały Dom zapewnia, że prezydent Joe Biden wierzy w sojusze i zabiega o ich wzmocnienie. Poproszony przez Polskie Radio o komentarz do krytycznych wypowiedzi Donalda Trumpa pod adresem NATO, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby wyraził przekonanie, że dzięki przywództwu Bidena Sojusz jest większy i silniejszy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Marek Wałkuski Stany Zjednoczone USA Biały Dom NATO Donald Trump Joe Biden

Biały Dom: Rosja używa w atakach na Ukrainę rakiet balistycznych z Korei Północnej

Amerykańskie służby wywiadowcze ustaliły, że Korea Północna dostarczyła Rosji wyrzutnie rakiet balistycznych. Biały Dom poinformował, że zostały one użyte podczas ostatnich rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Według Amerykanów Moskwa chce także pozyskać pociski balistyczne od Iranu. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Biały Dom Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Korea Północna wojna 2024