Polskie Radio
Section05
Biały Dom

Donald Trump przemawiał na forum ONZ

Prezydent Donald Trump zagroził całkowitą destrukcją Korei Północnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Podczas przemówienia na forum ONZ w Nowym Jorku amerykański przywódca skrytykował także Iran. Prezydent Trump wezwał wszystkie kraje, by kierowały się własnymi interesami, ale podejmowały wspólne działania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa. Przemówienie w audycji Światowa Szachownica komentował Tomasz Zalewski, były korespondent polskich mediów w USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Biały Dom USA Stany Zjednoczone Donald Trump

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z inwestorami

W drugim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm. W spotkaniu uczestniczyło 16 przedstawicieli amerykańskiego biznesu private equity, czyli funduszy inwestujących w przedsiębiorstwa na całym świecie. Wizytę prezydenta Dudy w USA relacjonował korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Biały Dom Donald Trump Stany Zjednoczone USA

Korea Północna grozi USA atakiem na wyspę Guam

- Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. O narastającym kryzysie na Półwyspie Koreańskim mówili korespondenci Polskiego Radia Tomasz Sajewicz (Pekin) oraz Marek Wałkuski (Waszyngton).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Korea Północna Waszyngton Biały Dom Pjongjang

Trump: Ustawa ws. nowych sankcji niekonstytucyjna

Prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do ustawy wprowadzającej nowe sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Północnej, którą podpisał w środę, ocenił że jest ona "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne". W Świecie w Powiększeniu komentarz Artura Wróblewskiego, amerykanisty z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone Waszyngton Biały Dom Kreml Moskwa Rosja

Dymisja po 10 dniach. Z Białego Domu odchodzi Scaramucci

Donald Trump zdymisjonował Anthony’ego Scaramucciego, którego niedawno powołał na stanowisko dyrektora do spraw komunikacji Białego Domu. Odwołania Scaramucciego zażądał nowy szef personelu Białego Domu, generał John Kelly, któremu powierzono opanowanie chaosu i walk wewnętrznych w administracji obecnego prezydenta. W PR24 o kolejnych dymisjach w Białym Domu opowiadała Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Biały Dom USA Donald Trump Magdalena Skajewska

"Establishment pomyślał o związaniu Trumpowi rąk"

Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump zamierza podpisać ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia mu zniesienie już obowiązujących. Ustawa, która została wcześniej przyjęta przez Kongres, zaostrza także amerykańskie sankcje wobec Korei Północnej i Iranu. O decyzji władz USA mówił w audycji Gorąca Planeta Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Biały Dom sankcje USA Donald Trump Rosja wybory prezydenckie w USA sankcje Iran Korea Północna