X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mróz komarom niestraszny

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 06:00
Okazuje się, że nawet silny i długotrwały mróz nie wymrozi komarzych jaj. Co zatem decyduje o tym, ile ich będzie i kogo zaatakują?
Mróz komarom niestraszny
Foto: Glow Images/East News

Na to, czy komarów jest dużo, wpływ ma bardzo wiele różnych czynników. Ważna jest na przykład ilość podmokłych terenów na danym obszarze i wilgotność powietrza.
Jak wyjaśnia entomolog prof. Ryszard Szadziewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, nie ma zależności między mroźną zimą a tym, jak agresywne są komary.
Komary przeżywają zimę najczęściej w postaci jaj, składanych zwykle w zbiornikach wodnych lub na łąkach. Z jaj wykluwają się larwy, które żyją w wodzie i odżywiają się glonami. Osiągnięcie postaci dorosłej zajmuje komarowi od kilku do kilkunastu dni.
Życie dorosłego owada może trwać jeden lub dwa miesiące, chociaż niektóre z tych owadów w postaci dorosłej potrafią nawet przetrwać zimę, chroniąc się w pieczarach czy piwnicach.
Agresywne samice
W polskich warunkach samce komarów odżywiają się nektarem z kwiatów, a samice - krwią zwierząt stałocieplnych, a więc ssaków i ptaków. Komarzyce potrzebują krwi, bogatej w białko i substancje odżywcze, żeby wyprodukować porcję jaj. - Samcom krew do niczego nie jest potrzebna - mówi gdański badacz. Aparat gębowy samca - choć tak długi jak samic - nie nadaje się nawet do przebijania skóry.
Komary są najbardziej aktywne w ciepłe, bezwietrzne dni, kiedy wilgotność powietrza jest duża. W chłodniejsze dni te owady mają znacznie mniej energii. Komary najchętniej atakują przed zmrokiem.

Komary cię lubią? Jedz witaminę B
Komarzyce szukają idealnego żywiciela. Na to, czy dany człowiek wydaje się komarzycy atrakcyjnym żywicielem, wpływ ma swoisty zapach, jaki każdy wydziela.

Entomolog osobom, które chcą uchronić się przed ukłuciami komarów, doradza przyjmowanie witaminy B, której zapach nie wydaje się dla komarów atrakcyjny. Taki nieprzyjemny dla owadów zapach obecny jest również w repelentach na owady. Jeśli jednak komarzyca nie będzie miała do wyboru innego żywiciela - nawet zapach witaminy B jej nie odstraszy.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko witaminy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komary kontra ludzie, ostatnie starcie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 09:50
W 1920 roku wygraliśmy z Armią Czerwoną pod Komarowem. To jedyne zwycięstwo Polaków z komarem w tytule...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast szkodzić, komary pomogą w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 19:04
Genetycznie modyfikowane komary mogą pomóc w walce z niektórymi chorobami zakaźnymi - twierdzą brytyjscy eksperci, którzy publikują wyniki swych badań w internetowym wydaniu tygodnika "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będziemy mieli lato z komarami

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 14:17
Uaktywniły się już owady. Komary bzykają, osy latają i od czasu do czasu mamy z nimi przykry kontakt. Jak pozbyć się dolegliwych śladów takich kontaktów mówi profesor Anna Bodzenta-Łukaszek, alergolog.
rozwiń zwiń