Nauka

Polscy eksperci: łazik MSL to przełom technologiczny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 13:30
- Misja łazika Curiosity ma znaczenie ze względów naukowych i technologicznych - mówi dr Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Mount Sharp czyli cel Curiosity w obiektywie łazika
Mount Sharp czyli cel Curiosity w obiektywie łazikaFoto: NASA/JPL.
Umieszczenie na Marsie największego w historii pojazdu kosmicznego zostało uznane przez ekspertów za ważny etap w poszukiwaniu tam oznak życia. NASA uważa lądowanie za swój triumf, a Polacy wskazują na nasz wkład w jeden z instrumentów sondy.
„Misja łazika Curiosity ma znaczenie ze względów naukowych i technologicznych. Jest ważna ze względu na kolejny etap poszukiwania potencjalnych śladów życia, oznak - w postaci na przykład związków węglowych - że kiedykolwiek mogło występować na Marsie. Podkreśliłbym też kwestie technologiczne – demonstracja bezpiecznego, autonomicznego lądowania tak dużej sondy kosmicznej na obcej planecie” - powiedział PAP dr Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
 
Dodał, że Centrum Badań Kosmicznych PAN nie brało bezpośrednio udziału w projekcie amerykańskim, ale współpracowało we wcześniejszych misjach, w szczególności w budowie jednego ze spektrometrów europejskiej sondy Mars Express, która ciągle znajduje się na orbicie wokół Marsa i która wspierała proces lądowania Curiosity, przekazując sygnał z lądownika na Ziemię.
 
Zdaniem Seweryna bardzo pozytywną informacją jest to, że polska firma przemysłowa dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w jednym ze spektrometrów amerykańskiej sondy Curiosity.
 
„Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania par materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić, jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów” - powiedział PAP Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A., firmy, która na zamówienie NASA dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w łaziku Curiosity.
 
Na konferencji prasowej NASA, tuż po uzyskaniu informacji o udanym lądowaniu marsjańskiej sondy, Charles Bolden kierujący amerykańską agencją kosmiczną powiedział: „Na godzinę przed lądowaniem Curiosity spojrzałem w niebo na Marsa i pomyślałem, że za godzinę będzie miał gościa (...) To najnowocześniejszy pojazd, który wysłano w kosmos i udało mu się szczęśliwie wylądować” - podkreślił.
 
„Siedem minut terroru zamieniło się w siedem minut triumfu” - dodał John Grunsfeld, kierujący działem naukowym NASA.
 
„Gratulacje dla naszych kolegów z NASA za wspaniałe lądowanie. Zespół misji Mars Express wita nowych kolegów w sąsiedztwie” - mówił Paolo Ferri, kierownik działu operacji w układzie planetarnym (Solar and Planetary Mission Operations) w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

- Jest ważna ze względu na kolejny etap poszukiwania potencjalnych śladów życia, oznak w postaci na przykład związków węglowych, że kiedykolwiek mogło występować na Marsie. Podkreśliłbym też kwestie technologiczne – dodaje dr Seweryn. - Jego zdaniem, ważnym elementem była także demonstracja bezpiecznego, autonomicznego lądowania tak dużej sondy kosmicznej na obcej planecie.

Centrum Badań Kosmicznych PAN nie brało bezpośrednio udziału w projekcie amerykańskim, ale współpracowało we wcześniejszych misjach, w szczególności w budowie jednego ze spektrometrów europejskiej sondy Mars Express, która ciągle krąży wokół Marsa i która wspierała proces lądowania Curiosity.

Zdaniem Seweryna, ważne jest to, że polska firma przemysłowa dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w jednym ze spektrometrów amerykańskiej sondy Curiosity i stała się jednym z oficjalnych dostawców sprzętu dla NASA. 

(ew/PAP)

Czytaj także

Curiosity wylądował! (relacja minuta po minucie)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 19:00
Curiosity jest na Marsie. Ze wstępnych danych wynika, że jest w świetnym stanie. Przesłał już pierwsze zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożarowskie detektory badają Marsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:27
Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA - mówi Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A. To ta firma dostarczyła sprzętu, który w poniedziałek rano wylądował na Marsie na pokładzie Curiosity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity wylądował. Zobacz, jak to wyglądało (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 19:00
Jak wyglądało lądowanie i dlaczego pierwsze zdjęcia łazika Curiosity nie są tak wspaniałe, jak widokówki przesyłane na Ziemię przez jego poprzedników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity wysłał kolorowe zdjęcia. I wideo!

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 08:00
Tym razem naukowcy z NASA otrzymali serię zdjęć wykonanych podczas lądowania.
rozwiń zwiń