X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polscy eksperci: łazik MSL to przełom technologiczny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 13:30
- Misja łazika Curiosity ma znaczenie ze względów naukowych i technologicznych - mówi dr Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Mount Sharp czyli cel Curiosity w obiektywie łazika
Mount Sharp czyli cel Curiosity w obiektywie łazikaFoto: NASA/JPL.
Umieszczenie na Marsie największego w historii pojazdu kosmicznego zostało uznane przez ekspertów za ważny etap w poszukiwaniu tam oznak życia. NASA uważa lądowanie za swój triumf, a Polacy wskazują na nasz wkład w jeden z instrumentów sondy.
„Misja łazika Curiosity ma znaczenie ze względów naukowych i technologicznych. Jest ważna ze względu na kolejny etap poszukiwania potencjalnych śladów życia, oznak - w postaci na przykład związków węglowych - że kiedykolwiek mogło występować na Marsie. Podkreśliłbym też kwestie technologiczne – demonstracja bezpiecznego, autonomicznego lądowania tak dużej sondy kosmicznej na obcej planecie” - powiedział PAP dr Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
 
Dodał, że Centrum Badań Kosmicznych PAN nie brało bezpośrednio udziału w projekcie amerykańskim, ale współpracowało we wcześniejszych misjach, w szczególności w budowie jednego ze spektrometrów europejskiej sondy Mars Express, która ciągle znajduje się na orbicie wokół Marsa i która wspierała proces lądowania Curiosity, przekazując sygnał z lądownika na Ziemię.
 
Zdaniem Seweryna bardzo pozytywną informacją jest to, że polska firma przemysłowa dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w jednym ze spektrometrów amerykańskiej sondy Curiosity.
 
„Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania par materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić, jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów” - powiedział PAP Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A., firmy, która na zamówienie NASA dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w łaziku Curiosity.
 
Na konferencji prasowej NASA, tuż po uzyskaniu informacji o udanym lądowaniu marsjańskiej sondy, Charles Bolden kierujący amerykańską agencją kosmiczną powiedział: „Na godzinę przed lądowaniem Curiosity spojrzałem w niebo na Marsa i pomyślałem, że za godzinę będzie miał gościa (...) To najnowocześniejszy pojazd, który wysłano w kosmos i udało mu się szczęśliwie wylądować” - podkreślił.
 
„Siedem minut terroru zamieniło się w siedem minut triumfu” - dodał John Grunsfeld, kierujący działem naukowym NASA.
 
„Gratulacje dla naszych kolegów z NASA za wspaniałe lądowanie. Zespół misji Mars Express wita nowych kolegów w sąsiedztwie” - mówił Paolo Ferri, kierownik działu operacji w układzie planetarnym (Solar and Planetary Mission Operations) w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

- Jest ważna ze względu na kolejny etap poszukiwania potencjalnych śladów życia, oznak w postaci na przykład związków węglowych, że kiedykolwiek mogło występować na Marsie. Podkreśliłbym też kwestie technologiczne – dodaje dr Seweryn. - Jego zdaniem, ważnym elementem była także demonstracja bezpiecznego, autonomicznego lądowania tak dużej sondy kosmicznej na obcej planecie.

Centrum Badań Kosmicznych PAN nie brało bezpośrednio udziału w projekcie amerykańskim, ale współpracowało we wcześniejszych misjach, w szczególności w budowie jednego ze spektrometrów europejskiej sondy Mars Express, która ciągle krąży wokół Marsa i która wspierała proces lądowania Curiosity.

Zdaniem Seweryna, ważne jest to, że polska firma przemysłowa dostarczyła detektory podczerwieni zastosowane w jednym ze spektrometrów amerykańskiej sondy Curiosity i stała się jednym z oficjalnych dostawców sprzętu dla NASA. 

(ew/PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Curiosity wylądował! (relacja minuta po minucie)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 19:00
Curiosity jest na Marsie. Ze wstępnych danych wynika, że jest w świetnym stanie. Przesłał już pierwsze zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożarowskie detektory badają Marsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:27
Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA - mówi Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A. To ta firma dostarczyła sprzętu, który w poniedziałek rano wylądował na Marsie na pokładzie Curiosity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity wylądował. Zobacz, jak to wyglądało (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 19:00
Jak wyglądało lądowanie i dlaczego pierwsze zdjęcia łazika Curiosity nie są tak wspaniałe, jak widokówki przesyłane na Ziemię przez jego poprzedników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity wysłał kolorowe zdjęcia. I wideo!

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 08:00
Tym razem naukowcy z NASA otrzymali serię zdjęć wykonanych podczas lądowania.
rozwiń zwiń