Nauka

Jerozolima: znaleźli zbiornik z okresu Pierwszej Świątyni

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:00
Archeolodzy znaleźli starożytny zbiornik, który mieścił nawet 250 m2 wody. Prawdopodobnie używali go starożytni pielgrzymi, którzy przybywali do słynnej Świątyni Jerozolimskiej.
Znaleźli zbiornik króla Salomona w Jerozolimie
Archeolodzy znaleźli starożytny zbiornik, który mieścił nawet 250 m2 wody. Prawdopdodbnie używali go starożytni pilegrzymi, którzy przybywali do słynnej Świątyni Jerozolimskiej.
Izraelski Zarząd Zabytków (Israeli Antiquities Authority, IAA) ogłosił odkrycie starożytnego zbiornika wodnego. Wszystko wskazuje na to, że pochodzi z okresu istnienia tzw. pierwszej świątyni, którą miał wznieść sam król Salomon w X wieku p.n.e., a która została zburzona 400 lat później podczas najazdy babilońskiego. 
Izraelscy badacze wierzą, że zbiornik służył mieszkańcom miasta i pielgrzymom, którzy wówczas przybywali na wzgórze świątynne. - Najprawdopodobniej ten duży zbiornik, który znajdował się blisko Wzgórza Świątynnego, był używany podczas codziennych praktyk w Śwątyni, zarówno przez osoby związane ze Wzgórzem, jak i pielgrzymów, którzy potrzebowali wody do picia i kąpieli - mówi Tvika Tsuk, naczelny archeolog Izraela. 
Badania wykopaliskowe prowadził Eli Shukron z IAA. - Zbiornik rzuca nieco światła także na to, jak wyglądał system dostarczania wody w dawnej Jerozolimie - mówi. - Jest teraz jasne, że woda, którą użytkowano w okresie Pierwszej Świątyni, pochodziła nie tylko ze źródła Gihon Spring, ale i publicznych zbiorników.
Gihon było głównym źródłem wody w starożytnej Jerozolimie.

Izraelski Zarząd Zabytków (Israeli Antiquities Authority, IAA) ogłosił odkrycie starożytnego zbiornika wodnego. Wszystko wskazuje na to, że pochodzi z okresu istnienia tzw. pierwszej Świątyni, którą miał wznieść sam król Salomon w X wieku p.n.e.

Izraelscy badacze wierzą, że zbiornik służył mieszkańcom miasta i pielgrzymom, którzy wówczas przybywali na Wzgórze Świątynne. - Najprawdopodobniej ten duży zbiornik, który znajdował się blisko Wzgórza Świątynnego, był używany podczas codziennych praktyk w Śwątyni, zarówno przez osoby związane ze Wzgórzem, jak i pielgrzymów, którzy potrzebowali wody do picia i kąpieli - mówi Tvika Tsuk, naczelny archeolog Izraela. 

Badania wykopaliskowe prowadził Eli Shukron z IAA. - Zbiornik rzuca nieco światła także na to, jak wyglądał system dostarczania wody w dawnej Jerozolimie - mówi. - Jest teraz jasne, że woda, którą użytkowano w okresie Pierwszej Świątyni, pochodziła nie tylko ze źródła Gihon Spring, ale i publicznych zbiorników.

Gihon było głównym źródłem wody w starożytnej Jerozolimie. 

Pierwsza Świątynia Jerozolimska powstała w latach 966-959 p.n.e. za czasów króla Salomona, który podobno wzniósł ją w ciągu 7 lat na miejscu wskazanym uprzednio przez króla Dawida, na wzgórzu Moria ("święta skała"). Została ona zniszczona przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II w 587 roku p.n.e. lub 586 roku p.n.e.

Po zburzeniu Pierwszej Świątyni i powrocie z niewoli babilońskiej (536 p.n.e.) Żydzi wznieśli tzw. drugą Świątynię (520-515 p.n.e.), o wiele skromniejszą, później kilkakrotnie przebudowywaną. W świątyni tej nie było już Arki Przymierza, jednak było tam pomieszczenie za zasłoną, w którym mieszkał Bóg i do którego - podobnie jak niegdyś do pomieszczenia z Arką - nie wolno było nikomu wchodzić.  W 70 roku n.e. po nieudanym powstaniu Żydów Rzymianie zburzyli Świątynię. Jedyną pozostałością Świątyni są resztki muru oporowego, powstrzymującego okalające ją mury przed zawaleniem - tzw. mur zachodni, Polakom lepiej znany jako Ściana Płaczu.

(ew/Discovery)

Czytaj także

To nie Herod zbudował Ścianę Płaczu?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:04
Archeologia podważa datowanie jednego z najświętszych miejsc judaizmu. Kiedy powstał mur, który dzisiaj jest Ścianą Płaczu, Herod już nie żył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerozolima: pieczęć z czasów Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:11
Podczas wykopalisk prowadzonych we Wschodniej Jerozolimie archeolodzy odkryli unikalną pieczęć, związaną prawdopodobnie z rytuałami religijnymi w Świątyni Jerozolimskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot odkrył sarkofagi

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 07:00
W Jerozolimie w jaskini grobowej, pochodzącej z początków naszej ery, znaleziono sarkofagi świadczące, że mogli tam spoczywać pierwsi wyznawcy Chrystusa.
rozwiń zwiń