X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Błyskawice mają związek z migrenami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 00:01
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą. Tymczasem naukowcy udowodnili, że gromy wpływają na różne bóle głowy.
Audio
Błyskawice mają związek z migrenami 
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą, ale naukowcy udowodnili właśnie, że gromy mają wpływ na bóle głowy.
Naukowcy z University of Cincinnati przeprowadzili badania na 100 osobach skarżących się na bóle głowy  w rejonach Ohio i Missouri. Osoby te miały prowadzić zapiski dotyczące zwykłych bólów głowy i migren na przestrzeni 3-6 miesięcy. 
Średni wiek badanych wynosił 44 lata, a 91 proc. stanowiły kobiety. Po przeanalizowaniu zapisków naukowcy zwrócili uwagę, że 31 proc. bólów głowy i 28 proc. migren (a zatem chronicznych bólów) zdarzało się, kiedy błyskawica uderzyła w odległości mniejszej niż 40 km od miejsca pobytu badanego. 
- Nasze badanie rzuca nieco światła na związki pomiędzy bólami migrenowymi i zwykłymi bólami głowy a wyładowaniami i innymi zjawiskami meteorologicznymi  - mówi jeden z autorów, Geoffrey Martin. - Mechanizmy, dzięki którym to się dzieje, są nieznane, ale mamy pewne przypuszczenia. 
- Jest wiele sposobów, w jakie grom może wywołać ból - dodaje drugi z autorów badań, prof. Vincent Martin. - Na przykład przez fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawicę. Co więcej, wyładowanie powoduje pojawienie się ozonu i może powodować uwalnianie pyłków i innych czynników drażniących.
Wyniki badań ukazały się na łamach pisma Cephalalgia.

Badacze z University of Cincinnati przeprowadzili badania na 100 osobach skarżących się na bóle głowy, w rejonach Ohio i Missouri. Miały one prowadzić zapiski dotyczące zwykłych bólów i migren na przestrzeni 3-6 miesięcy. Średni wiek badanych wynosił 44 lata, a 91 % stanowiły kobiety.

Po przeanalizowaniu zapisków naukowcy zwrócili uwagę, że 31 % bólów głowy i 28 % migren (a zatem chronicznych bólów) zdarzało się, kiedy błyskawica uderzyła w odległości mniejszej niż 40 km od miejsca pobytu badanego. - Nasze badanie rzuca nieco światła na związki pomiędzy bólami migrenowymi i zwykłymi bólami głowy a wyładowaniami i innymi zjawiskami meteorologicznymi  - mówi jeden z autorów, Geoffrey Martin.

- Mechanizmy, dzięki którym to się dzieje, są nieznane, ale mamy pewne przypuszczenia. Jest wiele sposobów, w jakie grom może wywołać ból - dodaje drugi z autorów badań, prof. Vincent Martin. - Na przykład przez fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawicę. Co więcej, wyładowanie powoduje pojawienie się ozonu i może sprzyjać uwalnianiy pyłków oraz innych czynników drażniących.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Cephalalgia".

(ew/Discovery.com)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobieta z migreną mogła być maltretowana w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Panie, które cierpią na tę przypadłość, często doświadczały w dzieciństwie przemocy: fizycznej, seksualnej, słownej lub emocjonalnej - potwierdzają najnowsze badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Implant łagodzi chroniczną migrenę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 14:34
Stymuluje nerwy szyjne za pomocą impulsów elektrycznych. Urządzenie jest już legalne w UE, a czeka na zatwierdzenie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 30 procent Polaków cierpi na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 14:19
Jest to przewlekła choroba, która objawia się pulsującym, często jednostronnym bólem przedniej części głowy lub w okolicy skroni.
rozwiń zwiń