Nauka

Błyskawice mają związek z migrenami

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 00:01
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą. Tymczasem naukowcy udowodnili, że gromy wpływają na różne bóle głowy.
Błyskawice mają związek z migrenami 
Całe szczęście sezon burz mamy jeszcze przed sobą, ale naukowcy udowodnili właśnie, że gromy mają wpływ na bóle głowy.
Naukowcy z University of Cincinnati przeprowadzili badania na 100 osobach skarżących się na bóle głowy  w rejonach Ohio i Missouri. Osoby te miały prowadzić zapiski dotyczące zwykłych bólów głowy i migren na przestrzeni 3-6 miesięcy. 
Średni wiek badanych wynosił 44 lata, a 91 proc. stanowiły kobiety. Po przeanalizowaniu zapisków naukowcy zwrócili uwagę, że 31 proc. bólów głowy i 28 proc. migren (a zatem chronicznych bólów) zdarzało się, kiedy błyskawica uderzyła w odległości mniejszej niż 40 km od miejsca pobytu badanego. 
- Nasze badanie rzuca nieco światła na związki pomiędzy bólami migrenowymi i zwykłymi bólami głowy a wyładowaniami i innymi zjawiskami meteorologicznymi  - mówi jeden z autorów, Geoffrey Martin. - Mechanizmy, dzięki którym to się dzieje, są nieznane, ale mamy pewne przypuszczenia. 
- Jest wiele sposobów, w jakie grom może wywołać ból - dodaje drugi z autorów badań, prof. Vincent Martin. - Na przykład przez fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawicę. Co więcej, wyładowanie powoduje pojawienie się ozonu i może powodować uwalnianie pyłków i innych czynników drażniących.
Wyniki badań ukazały się na łamach pisma Cephalalgia.

Badacze z University of Cincinnati przeprowadzili badania na 100 osobach skarżących się na bóle głowy, w rejonach Ohio i Missouri. Miały one prowadzić zapiski dotyczące zwykłych bólów i migren na przestrzeni 3-6 miesięcy. Średni wiek badanych wynosił 44 lata, a 91 % stanowiły kobiety.

Po przeanalizowaniu zapisków naukowcy zwrócili uwagę, że 31 % bólów głowy i 28 % migren (a zatem chronicznych bólów) zdarzało się, kiedy błyskawica uderzyła w odległości mniejszej niż 40 km od miejsca pobytu badanego. - Nasze badanie rzuca nieco światła na związki pomiędzy bólami migrenowymi i zwykłymi bólami głowy a wyładowaniami i innymi zjawiskami meteorologicznymi  - mówi jeden z autorów, Geoffrey Martin.

- Mechanizmy, dzięki którym to się dzieje, są nieznane, ale mamy pewne przypuszczenia. Jest wiele sposobów, w jakie grom może wywołać ból - dodaje drugi z autorów badań, prof. Vincent Martin. - Na przykład przez fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawicę. Co więcej, wyładowanie powoduje pojawienie się ozonu i może sprzyjać uwalnianiy pyłków oraz innych czynników drażniących.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Cephalalgia".

(ew/Discovery.com)

Czytaj także

Kobieta z migreną mogła być maltretowana w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Panie, które cierpią na tę przypadłość, często doświadczały w dzieciństwie przemocy: fizycznej, seksualnej, słownej lub emocjonalnej - potwierdzają najnowsze badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Implant łagodzi chroniczną migrenę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 14:34
Stymuluje nerwy szyjne za pomocą impulsów elektrycznych. Urządzenie jest już legalne w UE, a czeka na zatwierdzenie w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 30 procent Polaków cierpi na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 14:19
Jest to przewlekła choroba, która objawia się pulsującym, często jednostronnym bólem przedniej części głowy lub w okolicy skroni.
rozwiń zwiń