Nauka

Implant łagodzi chroniczną migrenę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 14:34
Stymuluje nerwy szyjne za pomocą impulsów elektrycznych. Urządzenie jest już legalne w UE, a czeka na zatwierdzenie w USA.
Implant łagodzi chroniczną migrenę
Foto: Glow Images/East News

Impulsy elektryczne mają pomóc tym, którzy cierpią na chroniczne bóle migrenowe. Implant został opracowany przez Stephena Silbersteina z amerykańskiego Thomas Jefferson University. Wraz ze swoim zespołem zaopatrzył w urządzenie 157 osób i zbadał, jak na nie reagują.
U 105 uczestników, którzy przyjęli implant, był on czynny przez 3 miesiące. Pozostałym w ogóle go nie włączono, a zatem spełniał rolę podobna do placebo. U tych, u których urządzenie działało, zdecydowanie zmniejszyła się liczba ataków migreny – średnio z 22 do 16 miesięcznie.
Co ciekawe, badacze nie wiedzą, jaki dokładnie mechanizm jest odpowiedzialny za redukcję migreny. Badania wskazują, że impulsy elektryczne mogą mieć związek z przekazywaniem informacji o bólu.

(ew/Newscientist)

Zobacz więcej na temat: migrena USA

Czytaj także

Geny migreny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 07:20
Migrena to powtarzający się, napadowy, zwykle jednostronny ból głowy będący utrapieniem wielu osób. Może być zapisana w genach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zastrzyki z botoksu lekiem na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 08:41
W Stanach Zjednoczonych dopuszczono lek do użycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta z migreną mogła być maltretowana w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Panie, które cierpią na tę przypadłość, często doświadczały w dzieciństwie przemocy: fizycznej, seksualnej, słownej lub emocjonalnej - potwierdzają najnowsze badania.
rozwiń zwiń