Nauka

W Krakowie można zobaczyć pisankę sprzed 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 12:40
Znaleziono ją w XIX wieku we wsi Podhorce. Można ją obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie w ramach cyklu „Zabytek miesiąca”.

Podhorce dzisiaj znajdują się na Ukrainie. - Współcześnie przedmiot ten należy określić, jako glinianą i pokrytą szkliwem pisankę-grzechotkę. Pisanki takie wytwarzano na Rusi w XI-XIII wieku, być może jako produkt uboczny przy produkcji płytek na podłogi cerkiewne – wyjaśnia Radosław Liwoch, kurator wystawy. 

Prezentowany zabytek był najprawdopodobniej zabawką, która miała też pełnić rolę magiczną – jaja przynoszącego szczęście oraz grzechotki odstraszającej zło. Podobne przedmioty znajdowane są nie tylko na Białorusi i Ukrainie oraz w Rosji, ale też w krajach sąsiednich – od Szwecji po Bułgarię. Podobną pisankę odkryto również w Krakowie. 

Jak wyjaśnia kurator wystawy, niegdyś wierzono, że jaja są źródłem życiodajnej mocy oraz środkiem oczyszczającym i chroniącym przed złem. Wykorzystywano je w działaniach paramedycznych – przy leczeniu postrzału, przestrachu i zawiania. 

Pełna cudownych mocy pisanka stała się następnie elementem tradycji chrześcijańskiej. Kościół uznaje zdobione jaja jako składnik święconki spożywanej na pamiątkę zmartwychwstałego Chrystusa.

(ew/PAP-Nauka w Polsce) 

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA tradycja
Czytaj także

Średniowieczna pieczęć proboszcza Lucjana

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 14:20
Podczas robót przy romańskim kościele we wsi Giebło w woj. śląskim archeolodzy odkryli pochodzący z XIV w. ołowiany tłok pieczętny. Wiadomo, do kogo należał. To rzadkość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pół wieku układania puzzli w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:25
Deir el-Bahari to słynna świątynia królowej Hatszepsut, w której rekonstrukcję polscy naukowcy zaangażowani są już od ponad 50 lat. - Zaczęliśmy od szukania odpowiedzi na pytanie, co królowa chciała nam powiedzieć - podkreśla dr Zbigniew Szafrański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają egipską wyspę Jawgul

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 15:15
Wyspa znajduje się w rejonie III katarakty nilowej i za kilka lat zostanie zalana wodami spiętrzonymi przez powstającą hydroelektrownię.
rozwiń zwiń