X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Heweliusz poleci miesiąc po Lemie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
Polski satelita Heweliusz ma szansę, by w przestrzeni kosmicznej znaleźć się już w grudniu tego roku. Być może wyprzedzi swojego bliźniaka, Lema.
Model pierwszego polskiego satelity naukowego
Model pierwszego polskiego satelity naukowegoFoto: mat. promocyjne/brite-pl

Jeżeli wszystko się uda, w kosmos poleci na chińskiej rakiecie. Umowa w tej sprawie jest jeszcze negocjowana.

Start Lema - innego polskiego satelity naukowego z serii BRITE - planowany jest na listopad 2013.

Lem i Heweliusz to polskie satelity naukowe, budowane w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Umieszczone na orbicie, na wysokości 800 km, przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

W lipcu ogłoszono przetarg na wystrzelenie Heweliusza. Wygrała oferta firmy China Great Wall Industry Corporation. Heweliusz mógłby wystartować na rakiecie Long March LM-4 z jednego z czterech poligonów startowych w Chinach. - Ta rakieta miała 30 startów na orbitę i 30 zakończonych sukcesem. Trudno sobie wyobrazić lepszą statystykę - mówi szef techniczny BRITE dr Piotr Orleański.

Naukowcy obecnie kończą składać Heweliusza, a potem będzie potrzebował on jeszcze około dwóch miesięcy testów.

Tymczasem Lem jest już gotowy. Ma wystartować na rosyjskiej rakiecie Dniepr. - Przygotowujemy się do startu w listopadzie, ale mamy duże obawy, że ten start nie dojdzie do skutku o czasie, bo u Rosjan wszystko się przesuwa – mówi dr Orleański.

Dopiero po sierpniowym starcie rakiety poprzedzającej start Lema, naukowcy będą mogli określić, czy uda się dotrzymać listopadowego terminu.

Opóźnienia startów małych urządzeń są niemal regułą, wyjaśnia dr Orleański: - Wystrzeliwując nasze małe satelity korzystamy z opcji „na barana”. Startują one na rakietach jako ładunki „przyczepione” do startu większego satelity.

W programie BRITE, oprócz Lema i Heweliusza, uczestniczą też dwa satelity austriackie i dwa kanadyjskie. Austriacki już są w kosmosie, kanadyjskie polecą po polskich.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe polskie obserwatorium astronomiczne w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:53
W piątek w ramach projektu "Pi of the Sky" uruchomione zostanie nowe polskie obserwatorium astronomiczne w Hiszpanii. Dzięki niemu naukowcy zaobserwują poświaty związane z rozbłyskami gamma, zarejestrują satelity oraz kosmiczne śmieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemio, ach to ty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 23:59
Oto kolejne zdjęcie Ziemi (to ta maleńka kropka pod pierścieniami). Cassini sfotografował naszą planetę z odległości 1,4 mld km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy w Dolinie Śmierci (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 01:00
Zobacz, jak wygląda niebo nad Doliną Śmierci. Jest zjawiskowe. Widać między innymi rój Geminidów.
rozwiń zwiń