Nauka

Archeologia: planszówka z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 13:00
Nawet nasi przodkowie potrzebowali nieco intelektualnej rozrywki. Wykopaliska w południowej Turcji dowodzą tego niezbicie. Badacze znaleźli pionki sprzed 5000 lat.
Archeologia: planszówka z epoki brązu
Foto: sxc.hu/cc.

To jeden z najstarszych dowodów na istnienie gier planszowych, jaki znamy. Haluk Sağlamtimur z Ege University w Izmirze i jego koledzy odkryli pionki na cmentarzysku w Başur Höyük. Były wykonane z kamienia, ułożone w grobie obok siebie, a niektóre z nich - misternie zdobione w postaci psów czy świń, inne z kolei uformowane do kształtu piramidek.

Sağlamtimur uważa, że służyły do jakiejś skomplikowanej gry podobnej do dzisiejszych szachów, ale jego interpretacja nie jest powszechnie akceptowana.

Ulrich Schädler ze szwajcarskiego Muzeum Gier w La Tour-de-Peilz powątpiewa. - Czy te obiekty na pewno były częścią tak skomplikowanej gry? Odpowiedziałbym, że nie - mówi. - Nie zachował się żaden ślad po grze planszowej starszej od szachów, która wykorzystywałaby więcej niż dwa rodzaje figur - dodaje. Pierwsze formy szachów pojawiły się zaś dopiero 1500 lat temu.

Najstarsze znane nam planszówki to pochodząca sprzed 5500 lat egipska gra Senet i 4500-letnia gra z mezopotamskiego Ur. Obie były dość proste. Chodziło w nich o wyścig pionków i wyprzedzenie przeciwnika w drodze do celu.

Czym zatem są klocki z Turcji? Schädler sądzi, że mogły być związane z jedną z wymienionych poprzednio prostych gier. Być może w wersji z Ur, bo klocki w kształcie piramid przypominają piramidy z Mezopotamii.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA gra
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unikatowe znalezisko: śląska Wenus z neolitu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:15
Figurka pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e. W Polsce jeszcze takiej nie odkryto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bułgaria: odkryto grobowiec artystokraty z I wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 19:06
Archeolodzy odkryli w środkowo-wschodniej Bułgarii tracki grobowiec sprzed około 2000 lat - informuje serwis internetowy Standard News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczycy mogli wynaleźć narzędzia, których używamy do dziś

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:00
Badacze z Niemiec znaleźli dowody na to, że to neandertalczycy jako pierwsi nauczyli się wyrabiać kościane narzędzia do gładzenia skór. To oni nauczyli Homo sapiens ich produkcji.
rozwiń zwiń