X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Tylko fragment komety ISON przetrwał przejście koło Słońca

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 13:00
Słynna kometa ma już za sobą przejście przez peryhelium (punkt najbliższy Słońcu).
Kometa ISON w obiektywie Hubblea
Kometa ISON w obiektywie Hubble'aFoto: NASA

Dane z satelitów wskazują, że niewielka ilość materii przetrwała przejście przez peryhelium.

Tuż po zbliżeniu sytuacja wyglądał jednak fatalnie: obraz z sondy SOHO pokazywał coraz słabszy ogon komety oraz brak jakiegokolwiek obiektu po drugiej stronie peryhelium. - W tej chwili jest już niemal pewne, że nic z komety C/2012 S1 ISON nie przetrwało przejścia w pobliżu Słońca. Co więcej, jest prawdopodobne, że ta kometa nawet nie zbliżyła się do peryhelium swej orbity - donosił portal Kosmonauta.net.

Kometa już 2-3 dni temu kometa zniknęła w łunie Słońca i nie można jej obserwować z Ziemi. Kometa C/2012 S1 (ISON) weszła wówczas w pole widzenia satelity SOHO. - Wszystko wskazuje, że jest w dobrej formie - donosił jeszcze wczoraj serwis SpaceWeather.com.

Pożegnanie z ISON trwało od dłuższego czasu. Kilka dni temu media obiegła informacja, że ISON nie istnieje, a nagły wzrost jej jasności był oznaką jej rozpadu. Astronomowie, analizując dane uzyskane na falach milimetrowych teleskopem IRAM w Hiszpanii stwierdzili, że natężenie linii molekularnych w widmach komety spadło. To sugerowało, że jądro komety albo przestało być aktywne, albo wręcz rozpadło się. Potem dane z sondy SOHO uspokoiły astronomów, że ciało nadal istnieje.

Co dokładnie teraz zostało z komety ISON, dowiemy sie w ciągu najbliższych godzin.

(ew/PAP/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak